wtorek, 10 grudnia 2013

Wilgoć w domu

Wilgoc, grzyby i pleśń na ścianach w domu - jak usunąć
Z wilgocią w domu lub mieszkaniu boryka się wielu z nas. I chociaż krótko utrzymująca się podwyższona wilgotność powietrza jest naturalna i wynika z użytkowania danego lokalu, to w dłuższym czasie może powodować rozwój szkodliwej pleśni. Aby uniknąć takiego rozwoju wypadków, czasem wystarczy zadbać o właściwą wentylację.

Wilgoć w domu pojawia się zazwyczaj po dokonaniu pewnych zmian - po ociepleniu budynku lub wymianie okien. Pozbycie się nieszczelnych elementów sprawia, że na wierzch wychodzą ukryte do tej pory problemy z systemem wentylacyjnym. Mogą one powodować np. zaparowanie szyb, zaduch, a z czasem także pojawienie się na ścianie grzyba.

Zanim przystąpimy do usuwania skutków zawilgocenia, powinniśmy poszukać i wyeliminować wszystkie jego przyczyny.

Punkt wyjścia: kratki wentylacyjne
- Podstawą prawidłowego obiegu powietrza w domu są oczywiście kratki wentylacyjne. Te powinny znajdować się zwłaszcza w kuchniach, łazienkach, toaletach i wszystkich pomieszczeniach bez okien, a także, w miarę możliwości, w pozostałych pokojach – mówi Paweł Kwaśniewski z firmy TACK Elewacje i Wnętrza.

Kierując się ogólnymi wytycznymi dotyczącymi budynków mieszkalnych ilość powietrza wymienionego w ciągu godziny powinna być równa kubaturze lokalu lub wynosić 30m3 przypadających na każdą mieszkającą tam osobę. Osiągnięcie takiego poziomu cyrkulacji w niektórych wypadkach może okazać się niemożliwe przy wykorzystaniu tylko kratek grawitacyjnych. Wtedy obieg należy wspomóc wentylacją mechaniczną. Trzeba pamiętać jedynie, że w miejsce „zużytego” powietrza należy wprowadzić świeże.

Wpuść powietrze, wypuść wilgoć
Zdarzają się sytuacje, że liczba kratek jest niewystarczająca, a zainstalowanie kolejnych wymagałoby przebudowy budynku. Zamiast tego swoją uwagę warto skierować w stronę okien i drzwi.

- Poprawę wentylacji zagwarantować mogą bowiem np. urządzenia rozszczelniające czy różnego rodzaju nawiewniki okienne regulujące obieg powietrza bez wychłodzenia pomieszczenia. Niektórzy ze specjalistów oferują także odpowiednie podcięcie uszczelek – dodaje przedstawiciel białostockiego TACKa.

Najprostszym rozwiązaniem pozwalającym niekiedy pozbyć się niechcianej wilgoci jest systematyczne wietrzenie mieszkania. Podobny efekt może przynieść nieco dłuższe niż zazwyczaj rozszczelnienie okien.

Ściany (rzadko) oddychają
Ściany w naszych domach w ogromnej większości przypadków stanowią barierę, przez którą zawilgocone powietrze nie jest w stanie przebrnąć:

- Niemal wszystkie farby, zarówno akrylowe, jak i żywiczne, mają niezwykle niską paroprzepuszczalność, powodującą znaczne uszczelnienie pomieszczeń. Podobnie jest z winylowymi tapetami, przyklejonymi do zagruntowanej powierzchni – zauważa Paweł Kwaśniewski.

Często powtarzanym błędem jest więc zakup farby oddychającej, którą malujemy przestrzeń pokrytą gruntem i np. inną farbą. Odprowadzanie wilgoci na zewnątrz poprzez ściany możliwe jest tylko przy zachowaniu reżimu budowlanego. Umiejętne połączenie wszystkich elementów tzw. systemu zdrowych ścian, czyli tynku i szpachli wapiennych oraz farby silikatowej może w pewnym stopniu poprawić poziom wentylacji we wnętrzu.

Szkodliwa pleśń i grzyby
Skutkiem utrzymującego się przez dłuższy czas zawilgocenia budynku może być rozwój pleśni. Do jej usunięcia niezbędne będzie wyeliminowanie przyczyn w postaci niesprawnej wentylacji.

- To jednak nie wszystko. Wystąpienie szkodliwych grzybów może wiązać się także z brakiem lub ze złym, miejscowym dociepleniem budynku. Elementy, które wchodzą w skład domu, a nie zostały prawidłowo zaizolowane przed zimnem mogą bowiem powodować zbieranie się w tych miejscach pary wodnej – przestrzega przedstawiciel TACK Elewacje i Wnętrza.

Również w tym wypadku najpierw powinniśmy wyeliminować problem, a dopiero później przystąpić do zdrapywania części powierzchni, użycia środka grzybobójczego i ponownego pomalowania ściany lub sufitu.

Źródło: Agencja Publicum
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Agencja Publicum