poniedziałek, 23 września 2013

Jak pielęgnować meble? Okiem eksperta marki Bydgoskie Meble

Jak dbać, czyścić i pielęgnować meble
Miejsce, w którym żyjemy intensywnie: pracujemy, odpoczywamy, jemy, śmiejemy się, śpimy – nasz dom. Chcemy czuć się w nim jak najbardziej komfortowo. Meble, które wybieramy są odbiciem naszego gustu, muszą też dobrze pełnić swoje funkcje praktyczne. By służyły nam jak najlepiej warto poświęcić im odrobinę uwagi każdego dnia.

Trudno wyobrazić sobie salon, sypialnię czy jadalnię zaaranżowane bez użycia naturalnych materiałów. Meble wykonane z litego drewna lub fornirowane, czynią wnętrze przytulnym i stylowym. Odpowiednia pielęgnacja jest nieodzowna dla każdego, kto ceni komfort i trwałość.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o pielęgnacji mebli

Naturalne materiały oprócz efektownego wyglądu, dobrze wpływają na nasze samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że i one mają swoje wymagania. Meble drewniane i fornirowane nie lubią nadmiernej wilgoci. Należy to uwzględnić nie tylko przy wyborze miejsca ich ustawienia, ale i przy czyszczeniu i konserwacji. Regularne odkurzanie, przy którym świetnie sprawdzi się sucha szmatka lub odkurzacz zakończony miękką szczoteczką, pozwoli uniknąć poważniejszych zabrudzeń. Trzeba pamiętać także o tym, że wysoka temperatura może wpływać na wymiary mebli. Jeżeli chcemy, by zachowały one przez lata nienaruszoną strukturę i wymiary, nie możemy stawiać ich w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła.

Słów kilka o okleinie

Meble fornirowane, czyli oklejone cienkimi płatami naturalnego drewna, to rozwiązanie komfortowe, ale i stylowe. Szeroki wybór oklein wykonanych z rozmaitych gatunków drewna, jaki proponuje marka Bydgoskie Meble, został wzbogacony o głęboki kolor jesionu. Meble z serii Quartz i Montana doskonale zaprezentują się w salonie czy jadalni, by zachować ich nieskazitelny wygląd należy jednak mieć na względzie kilka kwestii.

W przypadku okleiny szczególnie ważne jest unikanie bezpośredniego kontaktu z wodą. Do czyszczenia najlepiej używać miękkiej, bawełnianej ściereczki.

Meble okleinowe nie lubią też gorących przedmiotów, co może okazać się szczególnie ważne w jadalni. Stawiając gorące naczynia, powierzchnię stołu najlepiej jest zabezpieczyć podkładkami. Przydadzą się one również w przypadku przedmiotów ciężkich czy posiadających ostre krawędzie – piękny mebel z zarysowaniami traci na uroku. Z tego samego powodu, zmieniając położenie mebla, należy go unieść i przenieść w inne miejsce, nie przesuwać po powierzchni podłogi.

Taka dbałość jest wskazana w przypadku mebli fornirowanych. Warto jednak wiedzieć, że strategiczne elementy mebli, jak powierzchnie stołów i stolików, zostały zabezpieczone w sposób szczególny, który podnosi ich odporność na działanie wysokiej temperatury, wilgoci czy alkoholu. Ułatwia to swobodne, beztroskie korzystanie z mebli przez wiele lat, przy zachowaniu jedynie podstawowej ostrożności.

Warto pamiętać też o tym, że światło słoneczne powoduje zmianę koloru. Jeżeli jesteśmy przywiązani do wyglądu naszych mebli, nie narażajmy ich na długotrwałą, bezpośrednią ekspozycję na słońce.


Minimalny wysiłek, jaki powinniśmy włożyć w pielęgnacje mebli, naprawdę się opłaca. Codzienne, drobne zabiegi i pamiętanie o kilku zasadach pomogą nam utrzymać meble w doskonałej kondycji i cieszyć się nimi przez długie lata.

Źródło: IMS GROUP
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): IMS GROUP