czwartek, 15 sierpnia 2013

Drewniane podłogi postarzane


Młotkowanie, kornikowanie , nacinanie, obijanie… To celowe zabiegi, które wykonuje się by uzyskać naturalnie zniszczone deski. Rośnie popularność ręcznie postarzanego drewna, dzięki któremu pomieszczenia nabierają rustykalnego stylu.

Zimne tworzywa, szkło i pastelowe kolory? Nie każdemu odpowiada minimalistyczna i nowoczesna aranżacja wnętrza. Osoby ceniące ciepło i klasykę, poszukują projektów w których dominuje drewno i miękkie obicia mebli. Kontrast dla chłodnych przestrzeni wzmaga zainteresowanie materiałami naturalnymi, które są dobrym tłem dla klasycznych aranżacji. Należą do nich podłogi z drewna, szczególnie dębowe, które kojarzą się z wiejskim domkiem , urokiem dworków i rezydencji, niczym z minionych epok.

Antyczne meble, stary zegar, komody i krzeseł z rzeźbionymi dekoracjami – taki wystrój to marzenie zwolenników stylowych aranżacji. Szczególnie, że nie poddaje się ziemnym modom. Aby nie zaburzyć takiej kompozycji, niezbędna jest właściwie dobrana oprawa. Ważną rolę w sentymentalnych wnętrzach odegra podłoga: najlepiej wyglądająca staro. Deski z drewna to idealne rozwiązanie. Zróżnicowana faktura i proces dojrzewania stwarzają niepowtarzalny klimat. Jednak, by osiągnąć taki rezultat, trzeba czasu. Ponadto nierówności i zmiany barwy drewna pojawiają się w pierwszej kolejności w miejscach, w których jest ona narażona na eksploatację. Na podłodze pozostaną strefy, na których nie będą widoczne ślady zużycia. Jest jednak na to sposób! Deski postarzane ręcznie. Ich zalet jest więcej. Przypadkowe uszkodzenia nie będą widoczne pośród umyślnie wykonanych rys oraz wybitych sęków.

Postarzanie dla wyjątkowości deski
Nie musimy czekać wiele lat, aby podłoga w naszym domu nabrała uroku starych desek. Uzyskanie wyglądu postarzanego drewna wymaga zabiegów, które przyspieszą zmianę barwy i bezpiecznie uszkodzą wierzchnią warstwę.

- W wersji podstawowej ręcznie postarzane deski są poddane barwieniu i fazowaniu, rzeźbione są na nich także sęki. Na zamówienie deski możemy dodatkowo ponacinać, szczotkować, młotkować czy kornikować – o podłogach z kolekcji Maćkówki mówi Katarzyna Wątor, ekspert marki Kopp.

Zabiegi, którym poddaje się dąb, powodują naturalne uszkodzenia, przyspieszając tylko czas ich powstania. W gamie produktów marki Kopp dostępne są postarzane deski dębowe, pokryte woskiem twardym olejnym w różnych kolorach (bielone, naturalne, ciemnobrązowe). Postarzane drewno pozwoli stworzyć w domu tradycyjną atmosferę XIX-wiecznego dworku polskiego.

Więcej informacji na stronie: www.podlogi-kopp.plŹródło: Kopp
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Kopp