poniedziałek, 15 lipca 2013

Standard deweloperski i pod klucz - co wybrać?

Mieszkanie - Osiedle Sudeckie w Legnicy
Główną zaletą standardu deweloperskiego jest cena. Kupując mieszkanie pod klucz trzeba zapłacić więcej. Taka inwestycja może się jednak opłacić.

W Polsce standard pod klucz wybiera tylko 1 na 10 klientów. Liczba osób, które decydują się pozostawić wykończenie mieszkania deweloperowi jednak wzrasta. Taka opcja ma sporo zalet, a w czasie gdy ceny nieruchomości są niższe niż parę lat wstecz, nabywcy znajdują wolne środki na to, by zapłacić za profesjonalną usługę.

Pod klucz nie do zamieszkania
W dużych miastach praktycznie nie spotyka się deweloperów, którzy oferowaliby tylko standard deweloperski. W mniejszych miejscowościach jest inaczej. W Legnicy mieszkania pod klucz mogą kupić np. klienci Osiedla Sudeckiego.

Czym różni się standard pod klucz od deweloperskiego? Ten pierwszy wariant oznacza lokal, do którego można się od razu wprowadzić. Deweloper podejmuje się aranżacji wnętrza, zleca ułożenie glazury, montaż armatury w łazience. W przypadku drugiego standardu nabywca otrzymuje mieszkanie, które nie nadaje się do zamieszkania.

Z reguły standard deweloperski obejmuje tynki i wylewki, wyprowadzone instalacje wodno-kanalizacyjne (bez armatury) i elektryczne (bez gniazdek i włączników) oraz drzwi i okna zewnętrzne. Resztę należy wykończyć we własnym zakresie. Kupujący zaczyna więc od kupna drzwi i ościeżnic, ułożenia podłóg, urządzenia łazienki.

Kilkaset złotych za wykończenie metra kwadratowego
Jeśli właściciel mieszkania zleci wykończenie ekipie remontowej, będzie musiał zapłacić w najlepszym wypadku ok. 500-800 zł za m kw. Na wykończenie mieszkania o powierzchni 60m kw. trzeba będzie zapłacić łącznie 30-40 tys. zł.

Samodzielna praca będzie tańsza, jednak wymaga poświęcenia dużej ilości czasu na wykonanie prac. Do niektórych i tak trzeba będzie poprosić fachowców. Koszt urządzenia lokalu własnymi siłami i tak sięgnie co najmniej 300-400 zł za m kw.

Pod klucz nie tak drogo
Za dodatkową usługę dewelopera również trzeba zapłacić. Ceny są różne. W przypadku standardowych pakietów mogą wynieść kilkaset złotych za m2. Te bardziej prestiżowe to oczywiście koszta znacznie wyższe.

Warszawscy deweloperzy za wykończenie m2 mieszkania biorą od 500 zł do nawet kilku tysięcy. Poza stolicą ceny są niższe. Dla przykładu, klient wybierający pakiet standardowy na Osiedlu Sudeckim w Legnicy zapłaci za m2 od 400 do 1,1 tys. zł zależnie od powierzchni lokalu oraz wybranego pakietu.

Nie są to ceny wygórowane na tle kosztów, które trzeba ponieść wynajmując wyspecjalizowaną ekipę. Warto pamiętać, że wybierając mieszkania w standardzie pod klucz klient dostaje gwarancję a cała usługa wykonywana jest szybko. Można więc spodziewać się, że również w mniejszych ośrodkach, takich jak Legnica, standard lokali gotowych do zamieszkania będzie się upowszechniał.

Źródło: 4people
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): 4people