wtorek, 23 lipca 2013

Schody w nowoczesnym wnętrzu


W minimalistycznych, nowoczesnych domach schody pełnią wyjątkową funkcję. Dzięki oryginalnej formie mogą stanowić element podkreślający ascetyczną estetykę przestrzeni.
W prostych, pozbawionych eklektycznych dekoracji przestrzeniach znakomicie sprawdza się czytelna forma schodów. Od architekta i projektanta zależeć będzie czy konstrukcja będzie łagodnie harmonizować z wnętrzem, czy też będzie wyrazista.
Zimno? Trochę drewna
Schody drewniane zawsze efektownie prezentują się w nowoczesnych przestrzeniach. Wykonane z dębu lub z gatunków egzotycznych o pięknych barwach, usłojeniu, fakturze sprawią, że minimalistyczne wnętrza nabiorą wyjątkowego nastroju. Drewno, cenione jest nie tylko ze względu na walory wizualne ale i funkcjonalne. Gatunki wykorzystywane do produkcji schodów muszą charakteryzować się takimi parametrami, by konstrukcje z nich wykonane służyły wiele lat.

Stalowe i szklane
W surowych, industrialnych wnętrzach sprawdzi się także stal i łączenie materiałów o odmiennych strukturach: np. szkło, aluminium, drewno. Modne są też elementy chromowane.

- W przestrzeni, w której środki i kolory są mocno zredukowane, niezwykle istotne jest odpowiednie operowanie detalem. Łącząc materiały za nadrzędną uznajemy zasadę oszczędności. Niezwykłe efekty przynosi bezpośrednie połączenie szkła i drewna. Sprawdzają się również odpowiednio dobrane systemy mocowania, które będą harmonijnie komponowały się z ascetycznym klimatem wnętrza – tłumaczy arch. Jolanta Olszewska, współwłaścicielka firmy Mazer Schody.

Zwolennicy nietypowych rozwiązań wybiorą schody wykonane tylko ze szkła. Materiał ten, musi być co oczywiste odpowiedniej grubości, laminowany oraz hartowany. Osobom preferującym niebanalne rozwiązania producenci oferują szkło kreszowane. Materiał wygląda na popękany, jakby za chwilę miał się rozpaść!

Forma kręta czy prosta?
W ascetycznych wnętrzach, wzór schodów wynika przede wszystkim z założeń estetycznych. Możliwe rozwiązanie to kształt nawiązujący do architektury przemysłowej surowymi ścianami z cegły i otwartymi do góry przestrzeniami. Do takiej przestrzeni pasują zarówno schody trójbiegowe jak i spiralne. Natomiast w przestrzeniach pozbawionych „fabrycznego” designu świetnie prezentują się konstrukcje zabiegowe, z dwoma biegami, bez spocznika.


W każdym wnętrzu wrażenie zrobią schody wychodzące wprost ze ściany. Konstrukcja taka zachwyca lekkością, finezją, stwarza również sporo możliwości aranżacyjnych, podobnie jak konstrukcje spiralne, które znakomicie pasują do stylu minimalistycznego. Specyficzny brak policzków oraz niewidoczne połączenia stopni sprawiają, że wyraźistym akcentem aranżacyjnym są schody dywanowe. Dla odmiany neutralność przestrzeni zapewni forma jednobiegowa.

Kuta, a może ze szkła?
- Balustrada tworzy oprawę schodów, podkreśla ich elegancję, kreuje estetykę wnętrza. W minimalistycznej przestrzeni dekoracyjna balustrada z kutego żelaza może stać się wątpliwym eksperymentem aranżacyjnym, jeśli jednak zredukujemy jej formę do niezbędnego minimum podkreślimy minimalistycznie motto „im mniej tym więcej - tłumaczy arch. Jolanta Olszewska.

Surowe wnętrze ociepli drewniana balustrada. Połączona właściwie z metalem lub szkłem przyniesie oryginalny efekt. Inne rozwiązanie to balustrada ze stalowych linek. Ten typ wypełnienia idealnie współgra z minimalistycznym wnętrzem, podobnie jak szkło gięte.

- Szklane tafle balustrady, odbijając światło, zmieniają swój wygląd o każdej porze dnia. W świetle dziennym, z pozoru zimna płaszczyzna szkła otulona ciepłym blaskiem słońca, staje się niepowtarzalnym, cudownie ulotnym obrazem namalowanym przez Naturę. Wieczorem zaś, w przestrzeni pełnej półcieni wprowadza harmonię odbijając delikatnie świetlne refleksy, pokrywając się na koniec głębokim granatem nocy – mówi arch. Jolanta Olszewska.

Oświetlenie schodów
Elementem, który wzmacnia estetykę nowoczesnych schodów jest oświetlenie. W nowoczesnych aranżacjach znakomicie sprawdza się oświetlenie LED. Lampki dyskretnie zamontowane pod stopniami lub w ścianie, przy schodach podkreślą piękno wykorzystanych materiałów. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie, równomiernie rozmieszczonych na ścianach, prostych kinkietów. Oprawy powinny zapewniać rozproszenie światła.


Źródło: PRoteina PR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Mazer Schody