wtorek, 2 lipca 2013

Rachunki za dom. Sprawdź on-line, zanim zbudujesz

Projektowanie izolacji Rockwool OptiHouse
Dobry projekt domu łączy rozsądne koszty realizacji i jak najniższe koszty późniejszego użytkowania. Część ważnych obliczeń można wykonać samodzielnie przy pomocy odpowiedniego oprogramowania, które nie wymaga fachowej wiedzy i jest dostępne bezpłatnie. Tak jest w przypadku przyszłych rachunków za ogrzewanie.

Ciekawym narzędziem on-line jest program OptiHouse, firmowany przez ROCKWOOL, utworzony w ramach kampanii społecznej „Szóste paliwo”. Z jego obsługą poradzi sobie praktycznie każdy inwestor. Wystarczy wprowadzić do algorytmu podstawowe informacje z projektu o geometrii, instalacjach i wybrać dostępne opcje finansowania budowy: kredyt lub gotówka w dowolnych proporcjach. Program wykonuje analizę energetyczną w połączeniu z finansową symulacją inwestycji.

Zestawienie kosztów i późniejszych oszczędności na przestrzeni lat pozwala na dobranie optymalnej ekonomicznie grubości izolacji. Jak twierdzą twórcy OptiHouse, program jest darmowy, ale posługuje się mechanizmami do tej pory dostępnymi tylko specjalistom. – Nasze narzędzie nie wymaga wprowadzenia wielu danych. To możliwe dzięki wykorzystaniu statystycznych zależności wyliczanych ze stale rosnącej bazy przeszło 80 tysięcy świadectw energetycznych przygotowanych z użyciem systemu BuildDesk Energy Certificate. Z kolei symulacje finansowe oparliśmy o dokładnie te same algorytmy, z których korzystają banki przy analizie kredytów hipotecznych – wyjaśnia Piotr Pawlak z ROCKWOOL.

Z aplikacją można zapoznać się na stronie kampanii Szóste paliwo: http://6paliwo.pl/optihouse/

Źródło: Toolbox Creative Communications
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Rockwool