wtorek, 9 lipca 2013

Przywracamy blask starych podlóg drewnianych


Poszukując miejsca pozwalającego na oderwanie się od zgiełku dnia codziennego, wiele osób przeprowadza się do starych, stylowych domów poza miastem. Często wymagają one kompleksowej renowacji. Dotyczy ona zazwyczaj również odnowienia drewnianych podłóg.

Stare domy, stają są coraz częściej poszukiwanymi miejscami zamieszkania. Angażując własny czas oraz pewne ilości środków finansowych można przeprowadzić ich odnowę i rozkoszować się bliskością natury oraz. Domy na wsi lub w mniejszych miejscowościach posiadają wyjątkowy urok. Często umiejscowione są w bliskim sąsiedztwie lasów, łąk, pól lub jezior, co sprawia, że ich atmosfera sprzyja relaksowi i regeneracji sił. Zanim jednak dom taki stanie się ostoją, wymaga zazwyczaj solidnego remontu.

Poza naprawą ścian, sufitów oraz stolarki otworowej, istotna jest renowacja podłóg. Jeżeli są one drewniane, to niezbędna jest wnikliwa inspekcja ich stanu, najlepiej przez fachowca, który oceni, czy nadają się do odrestaurowania. Gdy ich stan pozwala na odnowę, trzeba zabrać się do niej z odpowiednią precyzją, która ochroni stare deski przed zniszczeniem i da im nowe życie. Użycie dobrej jakości lakieru do podłóg z drewna (np. Poliuretan Aqua 2S lub Poliuretan Aqua 1S marki Dekoral Professional) sprawi, że będą one wytrzymałe, ale również podkreśli ich urok, którego drewno nabrało z upływem lat.

Przygotowanie starych podłóg drewnianych do renowacji
Podstawowym etapem renowacji starych, drewnianych podłóg jest usunięcie wcześniej nałożonych warstw lakierów. W wiekowych domach podłogi często są tak stare jak pozostałe elementy konstrukcyjne. Mogą nosić miano zabytków, ale są zwykle bardzo wyeksploatowane. Dodatkowe zagrożenie mogą stanowić znajdujące się w drewnie insekty. Szkodniki występują jednak najczęściej w drzewie „żywym” lub świeżym, więc zagrożenie nimi w przypadku starych podłóg jest małe. Prawidłowa ocena pomoże jednak w ustaleniu, czy niezbędne jest użycie dodatkowych preparatów impregnujących.

Analiza kondycji starej podłogi pomoże dobrać właściwy zakres prac, zredukuje też konieczność zwiększania kosztów odnowy. Zagwarantuje to trwałe wydłużenie żywotności i zachowanie walorów estetycznych posadzki z drewna.

Szlifowanie podłóg to żmudna praca, którą wykonuje się przy użyciu szlifierki taśmowej lub oscylacyjnej. Ponieważ drewno często bywa zabezpieczone farbami olejnymi, zadanie to może być utrudnione. By usunąć powłoki tego typu, można wypróbować metodę piaskowania – powoduje ona jednak silne zapylenie pomieszczeń. Jeżeli pomieszczenia są już zamieszkane, to nie zawsze chcemy wówczas robić dużo bałaganu. Innym sposobem jest ługowanie, czyli rozpuszczanie farb.
Dokładnie oczyszczona powierzchnia nadaje się do naniesienia nowej powłoki lakierniczej. Trzeba pamiętać, aby dokładnie odpylić, odtłuścić przed malowaniem, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Nowoczesne środki do wiekowych posadzek z drewna
W celu zachowania naturalnego charakteru starego domu, nadania mu nowego blasku, warto użyć do odnowienia podłóg preparatów, które posiadają wysokie właściwości ochronno-dekoracyjne, a przy okazji bazują na nowoczesnych technologiach. Rozwój procesów produkcyjnych sprawia, że lakiery wodorozcieńczalne są tak samo wytrzymałe jak rozpuszczalnikowe. Poliuretan Aqua 2S (dwuskładnikowy z utwardzaczem) lub Poliuretan Aqua 1S (jednoskładnikowy) to preparaty opracowane na bazie wody, co zapewnia ich dobrą rozlewność ułatwiającą równomierna krycie podłoża, a także umożliwia szybkie wysychanie. Tworzą elastyczne powłoki lakiernicze, które „pracują” wraz z drewnem, gdy podlega ono zmianom objętości z uwagi na zmiany wilgotności czy też różnice temperatur. Lakierowanie starych podłóg nie różni się niczym od malowania nowych. Drewno musi być odpowiednio przygotowane. Rozwiązaniem, które przedłuża żywotność warstwy powierzchniowej, a także ułatwia jej nanoszenie, jest użycie podkładu akrylowego (np. Podkład akrylowy Aqua marki Domalux Professional). Dzięki niemu podłoże równomiernie chłonie lakier, co zmniejsza jego zużycie, i zapewnia uzyskanie jednolitego efektu wizualnego na całej powierzchni. Jeśli w drewnie pozostały resztki starych powłok i środków konserwujących, zamiast Podkładu Akrylowego Aqua zaleca się stosować Podkład Odcinający AL. Poliuretan Aqua 2S przeznaczony jest do podłoży narażonych na zwiększoną eksploatację. Jest wytrzymały na ścieranie, zarysowania i ślady obuwia, a także chemiczne środki czyszczące. W warunkach domowych, przy umiarkowanym ruchu i odpowiednim dbaniu o podłogę, wystarczy zazwyczaj użycie Poliuretanu Aqua 1S. Zalecana liczba warstw produktu to 2 - 3 dla podłóg średnio obciążonych o wysokiej estetyce. Lakierowanie powinno przeprowadzać się w zamkniętych pomieszczeniach (wolnych od przeciągów) w zakresie temperatur między +15st. C a +25st. C.


Źródło: Royal Brand PR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Domalux