poniedziałek, 8 lipca 2013

Porady: jak dbać o podłogę z drewna?


Drewno to materiał bliski człowiekowi. Towarzyszy mu od samego początku jako materiał budowlany i wykończeniowy. Ten dar natury wymaga jednak cierpliwości oraz okresowej pielęgnacji. Właściwa konserwacja drewna pozwoli zachować piękny wygląd podłogi, która może być ozdobą zarówno nowoczesnego mieszkania, jak i wnętrza utrzymanego w klasycznym stylu.

Im mniej wody, tym lepiej
Woda jest wrogiem drewna. To główna zasada, o której warto pamiętać. Kontakt z wilgocią może powodować odkształcanie desek podłogowych, prowadzić do zmatowienia lub odwarstwienia się powłoki lakierniczej. Dlatego nie zaleca się myć podłogi mopem, który wchłania i oddaje znaczną ilość płynu. „Odradzamy klientom układanie powierzchni drewnianych w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak łazienka, gdyż to znacznie skraca żywotność drewna. Wyjątkiem są gatunki o zwiększonej odporności na działanie wilgoci np. teak” – mówi Jędrzej Jańczak, ekspert w firmie Drzwi i podłogi Vox.

Ochrona przed zarysowaniami
Drewno trzeba regularnie odkurzać i zamiatać, aby chronić je przed kontaktem z piaskiem i ostrymi elementami, które mogłyby porysować lub wgnieść powierzchnię. Właściciele zwierząt powinni dbać o to, aby obcinać pazury swoim pupilom. Meble stojące na podłodze drewnianej należy podkleić filcem, który uchroni przed niszczeniem powierzchni podczas przesuwania krzeseł, foteli lub kwietników. Należy też zadbać by obuwie, w którym chodzimy po podłodze miało miękkie podeszwy. W przedpokoju lub przed wejściem do pomieszczeń z podłogą z drewna można umieścić miękkie, chłonne wycieraczki. Sól i piasek, wysypywane zimą na chodniki, mogą osłabić, a nawet zniszczyć ochronną powłokę drewna. Dlatego tak ważne jest oczyszczenie spodów obuwia przed wejściem na naturalną posadzkę.
Wśród zalet drewna warto wymienić właściwości ocieplające, antystatyczne i antyalergiczne (zapobiega rozwojowi roztoczy). „Nie bójmy się pozwalać dzieciom chodzić po drewnianej podłodze na boso czy tylko w skarpetkach. Natomiast zabawę ostrymi, plastikowymi klockami zaaranżujmy raczej na dywanie” –wyjaśnia ekspert VOX.

Środki czyszczące
Dostępne powszechnie na rynku uniwersalne środki myjące, oparte na silnie działających składnikach chemicznych, nie są bezpieczne dla powierzchni z drewna. Ich zadaniem jest szybkie usunięcie zabrudzeń, a drewno nie lubi pośpiechu. Powinno się wybierać środki dedykowane do powierzchni drewnianych i pamiętać o rozsądnym stosowaniu wody. „Po umyciu podłogi drewnianej dobrze jest wytrzeć ją do sucha. Ponadto nie należy nakładać na nią środków z dodatkiem gliceryny. Warto natomiast stosować oparte na woskach i polimerach środki pielęgnacyjne, które, aplikowane na drewniany parkiet, zapobiegną jego szarzeniu i ułatwią codzienne prace pielęgnacyjne” – podsumowuje ekspert VOX.

Więcej informacji na: www.drzwiipodlogi.vox.pl


Źródło: Toolbox Creative Communications
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Vox