czwartek, 25 lipca 2013

Podgrzewacze wody z pompą ciepła. Ciepła woda (prawie) za darmo


Co oprócz pełnienia swoich funkcji robią telewizory, pralki, zmywarki, kuchenki gazowe i elektryczne oraz inny sprzęt gospodarstwa domowego? Grzeją! Grzeją nawet lodówki i zamrażarki.

Zgodnie z prawami fizyki, ciepło przenika z przedmiotów cieplejszych do chłodniejszych, dążąc do wyrównania temperatur. Pompa ciepła jest urządzeniem odwracającym ten proces. Urządzenia te produkuje m.in. Ariston. W podgrzewaczach wody z pompą ciepła Ariston NUOS wykorzystany jest czynnik chłodzący, który początkowo w stanie ciekłym płynie przez część układu. Pobiera wówczas ciepło z powietrza, kierowanego w jego stronę przez wentylator, paruje i przechodzi w stan gazowy. Kolejno trafia do sprężarki, która zwiększa jego ciśnienie, co podwyższa temperaturę. Ogrzany czynnik, w postaci gazu, dociera do zbiornika z wodą, oddaje jej swoje ciepło i ponownie skrapla się, powracając do stanu płynnego. Następnie przepływa przez zawór rozprężający, gdzie wraca do pierwotnego ciśnienia i temperatury początkowej. Cykl powtarza się.

Podgrzewacze wody z pompami ciepła Ariston NUOS mogą zależnie od typu ogrzewać 80, 100 lub 120L wody. Przy tym wykorzystywana jest oprócz wody tylko energia elektryczna do uruchamiania wentylatora, kompresora i układu elektronicznego (sterującego pracą urządzenia).

Urządzenia przystosowane są do funkcjonowania w zakresie przeciętnych temperatur występujących w domach, czyli 10 -37st. C. Instalacja jest prosta, szybka i nie wymaga szczególnych nakładów. Ariston NUOS są ekonomiczne i ekologiczne – pobierają mało prądu, a woda ogrzewana jest ogólnodostępną energią odnawialną i pozwala na odzyskanie tej energii, która dotychczas się marnowała. Dzięki temu inwestycja w podgrzewacz zwraca się już po ok. 4 latach. To od 1 - 3 lat szybciej niż w przypadku kolektorów solarnych!


Źródło: Ariston
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Ariston