środa, 3 lipca 2013

Okiem eksperta: dobieramy drzwi i podłogi do wnętrza


Sezon waakcyjny rozpoczęty. Dla jednych to szansa na wyjazd, inni skupią się na remontowaniu własnych mieszkań i domów. Nie obejdzie się pewnie bez dylematów. Wybór akcesoriów wykończeniowych do wnętrza, może przypominać zakupy w sklepie z ubraniami. O ile jednak większość z nas ma jakieś pojęcie o dobieraniu odpowiedniego stroju do swojej sylwetki, to urządzanie wnętrz bez rad specjalisty może spędzać sen z powiek niejednej osobie.

Trudne wybory
Stojąc w sklepie przed regałem z panelami, siedząc z laptopem na kolanach, dobierając drzwi na stronie producenta, czy przeglądając papierowe katalogi np. z parkietami, można dostać zawrotu głowy. Do tego masa technicznych informacji: klasa ścieralności, skrzydło lewe - prawe. Nic dziwnego, że coraz częściej sięgamy po doradztwo specjalistów – projektantów, którym nieobce są tego typu wyzwania.

Podłoga do salonu
Wybierając podłogę, z pewnością nalezy zacząć od zadania sobie kilku istotnych pytań: jak często dany fragment podłogi będzie przez nas użytkowany? (inne jest zużycie podłogi w przedpokoju, inne w salonie), jaki efekt końcowy chcielibyśmy osiągnąć? (prostota i minimalizm, wnętrze przytulne, przestronne, łatwość w czyszczeniu), ile pieniędzy przeznaczyć na ten cel? Chętnie wybieramy klasyczne drewno i panele podłogowe, a te ostatnie, zwłaszcza dzięki prostemu montażowi, na pewno przypadną do gustu majsterkowiczom - amatorom.

Jak układać panele?
Najlepiej jeśli panele skierowane będą prostopadle do okna, czyli równolegle do kierunku padania światła. Zastosowana metoda sprawi, że łączenia między nimi będą mniej widoczne. W przypadku bardzo wąskich pokoi, położenie paneli w poprzek (zwłaszcza tych o wzorze klepki) optycznie poszerzy wnętrze. Warto też wziąć pod uwagę wzór paneli: jeśli wybierzemy taki o wzorze deski, należy poświęcić czas na dopasowanie desek do siebie.

Czas na drzwi
Podłoga wybrana, kolej na drzwi? Powinny one współgrać z podłogą lub oknami. W przypadku stolarki okiennej z białymi ramami, drzwi mogą się komponować z drewnianymi żaluzjami lub roletami, natomiast same niekoniecznie muszą być koloru białego. „Podstawową zasadą jest dobór drzwi w jaśniejszych kolorach do małych wnętrz. Mile widziane są naturalne odcienie drewna takie jak sosna, brzoza, dąb bielony, jesion czy jasny buk. W przestronnych wnętrzach możemy skorzystać z drzwi w kolorach ciemniejszych np. wiśnia, dąb, orzech, wenge oraz odcienie drewna egzotycznego heban i palisander” - radzi Jakub Pieprzyk, architekt wnętrz pomagający aranżować wnętrza w ramach usługi doradztwa, oferowanej przez firmę Drzwi i podłogi VOX. Jeśli nie czujemy się dobzre w roli projektanta warto zwrócić się do specjalisty - pozwoli to uniknąć pomyłek i da nam pewność, że nasz projekt wnętrza będzie miły dla oka.

Więcej informacji na: http://www.drzwiipodlogi.vox.pl

Źródło: Toolbox Creative Communications
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Vox