poniedziałek, 15 lipca 2013

Nowości KAN-therm

Nowoczesny multisystem instalacyjny KAN-therm , składa się z szerokiej oferty rozwiązań w zakresie wewnętrznych instalacji rurowych. Prezentowane poniżej rozwiązania charakteryzują się wysokimi walorami eksploatacyjnymi oraz umożliwiają redukcję czasu montażu instalacji.

Rozdzielacz z regulowanym rozstawem
Nowe rozdzielacze Systemu KAN-therm serii 82 przeznaczone są do rozdziału wody na poszczególne obiegi instalacyjne (grzewcze lub wodociągowe). Regulowany w zakresie 250 – 400mm rozstaw belek pozwala zamontować na odejściach urządzeń pomiarowych np. ciepłomierzy i wodomierzy. Belki rozdzielacza wykonane są z mosiężnego profilu 1” z gwintem wewnętrznym na końcach G1” oraz z gwintami wewnętrznymi 1/2” na odejściach. Ich duży rozstaw (100mm) pozwala na bezkolizyjną instalację obok siebie wodomierzy lub ciepłomierzy. Belki rozdzielacza można wyposażyć w inne elementy KAN-therm, np. odpowietrzniki, korki, redukcje i zawory przyłączeniowe. Rozdzielacze dostępne są w sekcjach 2, 3 i 4 obwodowych, które można ze sobą łączyć.

Złączki skręcane dla rur KAN-therm Platinum
System rur wielowarstwowych i złączek zaciskowych z pierścieniem nasuwanym KAN-therm Push Platinum (to najnowszy produkt w rodzinie KAN-therm), wzbogacił się o nowe części rozszerzające jego możliwości i usprawniające montaż. Do oferty wprowadzono złączki skręcane z gwintami zewnętrznymi dla dwóch najbardziej popularnych średnic tj. 14x2 i 18x2,5. Obie wersje kształtek wyposażone są w gwinty zewnętrzne G ½”.

Zawory grzybkowe KAN-therm PP
Ofertę systemu zgrzewanych rur i złączek z polipropylenu KAN-therm PP rozbudowano o nowe zawory odcinające grzybkowe, łączone bezpośrednio z rurami. Są one alternatywą dla zaworów kulowych, które nie wszędzie można zastosować. Główną zaletą tego typu zaworów jest możliwość wymiany uszczelki grzybka i tym samym przedłużenie okresu ich bezawaryjnej eksploatacji. Dostępne są zawory dla średnic 20, 25 i 32 mm z 3 wariantami wykonania pokrętła: do montażu natynkowego z pokrętłem standardowym, do montażu podtynkowego z pokrętłem niklowanym oraz z pokrętłem „mini”.

Unifikacja rur wielowarstwowych
Wraz z wprowadzeniem nowej edycji katalogu KAN rozpoczął się, proces unifikacji rur wielowarstwowych Systemu KAN-therm Press. Zmiana polega na wycofaniu z dotychczasowej oferty rur wielowarstwowych PE-RT/Al/PE-HD w całym zakresie średnic, przy jednoczesnym rozszerzeniu oferty rur PE-RT/Al/PE-RT do pełnego zakresu średnic 14 – 40mm. W ofercie będzie tylko jeden rodzaj rur wielowarstwowych opartych na polietylenie PE-RT. Dostępność rur wielowarstwowych PE-X/Al/PE-X o średnicach 50 – 63mm pozostaje bez zmian.

Nowa średnica KAN-therm Steel
System KAN-therm Steel, składający się z precyzyjnych rur i złączek ze stali węglowej zewnętrznie ocynkowanych, zdobył uznanie wśród instalatorów i projektantów. Szeroki zakres średnic rur – od 15 do 108mm pozwala na wykonanie praktycznie każdej instalacji, niezależnie od wielkości i przeznaczenia budynku.
Dotychczasowe zapotrzebowanie rynku wskazuje, że pośrednia średnica rur pomiędzy 54 a 76,1mm jest rozwiązaniem pozwalającym nie tylko na optymalizację hydrauliczną instalacji, ale także znaczne obniżenie kosztów inwestycyjnych. Stąd też obecność w dotychczasowej ofercie rur o średnicy 64mm. Jednak w związku z planowanym wprowadzeniem takiej pośredniej średnicy również w systemie KAN-therm Inox, do Systemu KAN-therm Steel została wprowadzona zamienna średnica 66,7x1,5 mm, doskonale znana w typoszeregu rur miedzianych i nierdzewnych. Rury i kształtki o średnicy 64x1,5 mm dostępne będą tylko do końca bieżącego roku.

Uniwersalny śrubunek 15x G 3/4”
Do oferty Systemu KAN-therm wprowadzono uniwersalny śrubunek do rur metalowych o średnicy 15mm. Śrubunek 15xG3/4” przeznaczony jest do wykonywania połączeń skręcanych samouszczelniających się typu Eurokonus. Może być wykorzystany do wszystkich rodzajów rur i przyłączy metalowych (np. podejść pod grzejniki) o średnicy 15mm (rury miedziane, miedziane niklowane, rury KAN-therm Steel i KAN-therm Inox). Cechą charakterystyczną złączki jest możliwość jej wielo­krotnego wykorzystania do połączeń.

Nowoczesny kontroler oblodzenia
Aby działanie instalacji ogrzewania powierzchni zewnętrznych (schodów, chodników, podjazdów) było skuteczne i ekonomiczne, należy zapewnić właściwe sterowanie i regulację układu zasilania pętli grzewczych.
Służy temu nowy kontroler oblodzenia ogrzewanych powierzchni otwartych KAN-therm. Kontroler za pośrednictwem czujników ma odpowiednio wcześnie wykrywać lód lub śnieg i aktywować pompę wprowadzającą do obiegu pętli grzewczych czynnik grzewczy. Po wykonaniu zadania (np. stopienie śniegu na podjeździe) urządzenie automatycznie wyłączy obieg grzewczy. Kontroler współpracuje z czujnikiem śniegu i lodu KAN-therm, który jest wyposażony w trwałą obudowę i kabel przyłączny o długości 15m.


Źródło: P. Bertram, KAN
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): KAN