poniedziałek, 1 lipca 2013

Jest alternatywa dla płytek w garażu

Posadzka w garażu - rozwiązania
Piasek, śnieg, smary i oleje to niektóre czynniki, na które musi być odporna posadzka w garażu. Należy więć zadbać o jej jakość, tak samo jak dba się o jakość wykończenia kuchni lub łazienki. Już w fazie projektowania warto skupić uwagę na jej wytrzymałości, pamiętając o właściwym utwardzeniu i wzmocnieniu. Powszechnie stosowanym sposobem jest położenie płytek, jednak są już na rynku alternatywne rozwiązania.

Cechy poszukiwane
Solidną posadzkę uzyskamy wówczas, gdy odpowiemy na kilka następujących pytań:
- Na jakim podłożu ma zostać wykonana posadzka?
- Jakie są jej zakładane rozmiary?
- Jak mocno będzie obciążona?
- Ile aut będzie na niej parkowało?
- Jak duże będzie natężenie ruchu?
- Czy poza autem znajdować się na niej będą jakieś meble lub maszyny?
- Do czego oprócz przechowywania auta będzie służył garaż?

Należy także określić maksymalny budżet realizacji, gdyż ten czynnik jest najczęściej kluczowy. Po przeanalizowaniu sytuacji mozna przejść do etapu poszukiwania właściwego materiału, który posłuży jako posadzka w naszym garażu. Branża budowlana w tym zakresie dajespore pole wyboru.

Jeden garaż, a tyle rozwiązań
Poza popularnymi płytkami ceramicznymi, których wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych nie jest zbyt wysoka, w sklepach natkniemy się na kilka ciekawych propozycji.

Pierwszą godną uwagi są farby do betonu. Można nimi łatwo pomalować podkład betonowy, dzięki czemu uzyska on zwiększoną trwałość na zarysowania i ścieranie. Farby występują w pełnej palecie kolorów, więc nawet najbardziej wyszukane projekty, mają z nimi szansę realizacji. Są proste w użyciu. Do aplikacji potrzebny jest jedynie wałek lub pędzel. Schną do 1,5h. Posadzkę pomalowaną farbą do betonu łatwo utrzymać w czystości, ponieważ większość zabrudzeń można zmyć zprzy pomocy wody z detergentem. Co istotne, wykonane zgodnie z zaleceniami producenta zyskują właściwości antypoślizgowe.

Kolejnym rozwiązaniem są żywice polimerowe (materiały dwuskładnikowe). Standardowo stosuje się je w obiektach przemysłowych i magazynach, jednak i w przydomowym garażu sprawdzą się idealnie. Poprzez zastosowanie żywic uzyskuje się trwałą i wytrzymałą powłokę, która ochroni beton przed działaniem wody i środków chemicznych. Również i one dostepne sa w szerokiej kolorystyce, zgodnej z paletą RAL. Przy ich stosowaniu należy pamiętać, że podłoże musi być oczyszczone, tzn. pozbawione wszelkiego rodzaju tłuszczy, mleczka cementowego i luźnych fragmentów. Poprzez dodanie piasku kwarcowego uzyskuje się jeszcze lepszy rezultat, jeśli chodzi o wytrzymałość. Stosując tego typu rozwiązania można uzyskać fakturę gładką (łatwą w utrzymaniu w czystości) lub szorstką o właściwościach antypoślizgowych.

Mniej skutecznym rozwiązaniem jest podłoże z gotowej mieszanki. Stosuje się ją wówczas, gdy nie planuje się położenia płytek. Jest ona stosunkowo wytrzymała na ścieranie i ściskanie. Ogranicza też w dobrym stopniu wsiąkanie cieczy w podłoże. Poprzez jej zastosowanie uzyskuje się posadzkę w pełni gotową do dalszych robót w stosunkowo krótkim czasie.

Jeśli nie przywiązujemy wagi do aspektu dekoracyjnego posadzki, można zastosować wylewkę z cementu. Uzyskujemy wówczas w miarę wytrzymałą oraz słabo nasiąkliwą powłokę. Jednocześnie wybierając to rozwiązanie, należy sprawdzić czy dany cement można wykorzystać jako posadzkę. To ważne, gdyż nie każdy dostępny na rynku ma taką właściwość. Uzyskaną w ten sposób posadzkę trzeba niestety jeszcze dodatkowo zaimpregnować, gdyż bez tego jej czyszczenie będzie utrudnione.

Ostatnim i najmniej polecanym rozwiązaniem jest posadzka z betonu. Pochodzi ona z mieszkanki wytworzonej na budowie, dzięki czemu jest tania. Jest to właściwie jej jedyna zaleta. Taka posadzka ma niską wytrzymałość na działanie zewnętrzne, przez co nie posiada gwarancji długiej żywotności. Ponadto szybko ulega zabrudzeniom, co niestety także przemawia na jej niekorzyść. Najważniejszym problemem jednak jest jej wysoka ścieralność, stąd też w garażu pojawiają się pyły, których sprzątanie jest uciążliwe.

Wybór jest bardzo szeroki. – Decyzję odnośnie wyboru posadzki powinniśmy podjąć po konsultacji ze specjalistą. Warto także porównać karty techniczne produktów, gdyż to bardzo często na nich znajdziemy wiele cennych informacji, które pozwolą wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie – sugeruje Janusz Kornaś, ekspert marki BETONDUR EKO.

Przechodząc do wykonania
Mając wybrany odpowiedni produkt, można przejść do etapu realizacji. Ważne by nie lekceważyć zaleceń producenta, gdyż niewłaściwie wykonana posadzka nie będzie posiadać odpowiednich parametrów wytrzymałościowych. W rezultacie może dojść do pęknięć, a nawet zapadnięcia. – Warto chronić swój majątek przed niepotrzebnymi, ale za to bardzo kosztownymi naprawami. Dlatego już na początku inwestycji powinno się podjąć decyzję o rozwiązaniu, które może i jest bardziej kosztowne na starcie, jednak w końcowym rozrachunku przynosi lepsze efekty – podpowiada Kornaś. Nie warto oszczędzać zbytnio na wykonaniu posadzki garażowej, by później nie denerwować się nadszarpniętym przez naprawy budżetem domowym.

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwa na: http://www.betondur.com

Źródło: Chemical Global
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Chemical Global