środa, 10 lipca 2013

Jak samodzielnie pomalować elewację?


Ciepła i ładna pogoda sprawia, że sporo osób zaczyna rozważać odświeżenie elewacji domu. Samodzielne malowanie fasady nie musi być trudne. Wystarczy, zaopatrzyć się w dobrej jakości farbę i pamiętać o kilku zasadach. Wówczas efekt końcowy na pewno przejdzie nasze oczekiwania. Marka Malfarb radzi, jak w kilku etapach przeprowadzić renowację elewacji.

Krok 1: Wybieramy farbę
Oferta farb do malowania fasad nieustannie rośnie. Wielu klientów ma spory problem z wyborem odpowiedniego produktu. Warto zastanowić się, co powinno stanowić kryterium wyboru? Jak wyjaśnia Mariusz Szubert, Menager marki Malfarb: - W przypadku farb zewnętrznych odpowiedź jest wbrew pozorom prosta: wytrzymałość i parametry techniczne produktu. Elewacje są bowiem narażone na działanie bardzo trudnych i skrajnych warunków atmosferycznych. Zimą zagraża im niska temperatura i wilgoć, a z kolei latem intensywne słońce, promieniowanie UV oraz wysoka temperatura. Jeśli więc zdecydujemy się na farbę, która oferuje tylko ciekawe kolory, to niestety piękne barwy w krótkim czasie wyblakną, a sama powłoka zacznie powoli odpadać od powierzchni ścian. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po emulsję akrylową wzbogacaną dodatkiem silikonów, np. Akryl Color marki Malfarb. Produkt tego typu zapewni pożądane parametry i nie zrujnuje budżetu domowego. Dzięki temu ściany będą charakteryzować się właściwą paroprzepuszczalnością, odpornością na szorowanie oraz niską nasiąkliwością (dodatek wspominanych silikonów sprawia, że powłoka jest hydrofobowa tzn. odpycha cząsteczki wody).

Krok 2: Dobieramy kolor elewacji
Po wybraniu farby, trzeba zastanowić się nad kolorem elewacji. Wbrew pozorom nie należy kierować się tylko własnym gustem. Weźmy pod uwagę wygląd okolicy, tradycje budowlane i barwy sąsiadujących budynków – kolor naszego domu powinien być z nimi zharmonizowany. Następnie warto zwrócić uwagę na nasłonecznienie. Pomalowanie dużej powierzchni elewacji ciemnym lub intensywnym kolorem, który cechuje wysoka absorpcją światła, może skutkować szybkim nagrzewaniem się budynku, co pogorszy komfort mieszkania. Dodatkowo prowadzić to może również do naprężeń powierzchni, a w efekcie jej pękania – problem ten jest szzcególnie dotkliwy w przypadku tynków na lekkich systemach ociepleń. Dlatego optymalnym wyborem są jasne i pastelowe barwy, które skutecznie odbijają promienie słońca, a dodatkowo powiększają optycznie bryłę budynku. Nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z ciemniejszych odcieni – najlepiej wykorzystać je do pomalowania wnęk okiennych, gzymsów i detali, które chcemy wyeksponować. Dodatkowo mogą one stanowić element dopełniający kompozycję fasady.

Wyboru koloru najlepiej dokonać w świetle dziennym lub warunkach do niego zbliżonych. Ta sama barwa w świetle sztucznym oraz słonecznym może prezentować się całkowicie odmiennie. W błąd wprowadzić może również wygląd koloru na małym wzorniku. Dobrym rozwiązaniem będzie próbne wymalowanie przeprowadzone na fragmencie ściany. Pozwoli to ocenić, jak struktura tynku, bryła budynku oraz nasłonecznienie wypływają na postrzeganie danej barwy.

Aby mieć pewność, że kolor elewacji będzie jednolity, najlepiej stosować produkty z jednej partii produkcyjnej zamawiając ilości pozwalające na zrealizowanie remontu za jednym razem. Dobrze tez unikać przerw w pracy – zmienne warunki atmosferyczne mogą sprawić, że dane fragmenty elewacji pomalowane w różnym czasie będą się od siebie różnić.

Krok 3: Kompletujemy akcesoria
w czasie malowania elewacji zazwyczaj najbardziej efektywne są dwie metody aplikacji, są to stosowany głównie przez zawodowych wykonawców natrysk (najlepiej hydrodynamiczny, gdyż umożliwia bardzo szybkie malowanie) oraz popularny i ekonomiczny wałek. Wybierając drugie rozwiązanie, należy zwrócić uwagę na rodzaj wałka. Ważny przy jego wyborze jest rodzaj runa, jego długość (minimum 14mm) oraz – w przypadku narzędzia do malowania elewacji – dodatkowo odpowiedni podkład piankowy, dzięki któremu wałek dotrze do każdej krzywizny powierzchni. W sklepach znajdziemy wałki z wkładami wykonanymi z runa syntetycznego lub naturalnego. Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. runa poliakrylowe oraz poliamidowe. Druga to naturalne wałki – cenione przez profesjonalistów – wykonane z owczej wełny. Duży wybór wałków oraz akcesoriów do malowania wnętrz i elewacji znajdziemy w ofercie marki Dekoral Gold (www.dekoralgold.pl), której produkty rekomendują zawodowcy. Do nakładania farby Malfarb Akryl Color poleca się się dwa modele z oferty Dekoral Gold: wałek z wkładem syntetycznym Polyamide oraz wałek z wkładem naturalnym Owcza Wełna.

Nie mozna zapomniec również o kiju teleskopowym, który w czasie malowania dużych powierzchni okazuje się nieoceniony. Poza standardowym modelem dobrze jest także zaopatrzyć się w wałek do rogów i zgięć lub pędzel – dzięki nim dotrzeć można do trudno dostępnych miejsc takich jak np. wnęki okienne czy drzwiowe.

Obok odpowiedniego wałka istotne jest odpowiednie i stabilne rusztowanie, które zapewni komfortową pracę bez zbędnych przerw. Malować należy bowiem w jednym cyklu, łącząc „mokre z mokrym” (dzięki temu na powierzchni nie pojawią się smugi).

Poza wałkami i rusztowaniem nie można zapomnieć o drobnych i przydatnych akcesoriach takich jak m.in. folia do zabezpieczenia otoczenia, taśma malarska (najlepiej nie wulkanizująca się pod wpływem promieni słonecznych) czy kuweta do odsączania wałka z nadmiaru farby. Dzięki nim malowanie będzie wygodniejsze i łatwiejsze.

Krok 4: Sprawdzamy prognozę pogody
Podczas prowadzenia prac malarskich na zewnątrz duże znaczenie ma pogoda. Zaleca się więc sprawdzić dzień wcześniej wiarygodną prognozę. Przede wszystkim nie można malować ścian zbyt zimnych, ani też zbyt nasłonecznionych. Optymalna temperatura zamyka się w przedziale od 8 do 25 st. C. Dotyczy ona powietrza, jak i podłoża. Upalne dni nie są najlepszym czasem dla remontowania elewacji – wysoka temperatura w połączeniu z suchym powietrzem sprawi, że farba będzie za szybko schnąć, co uniemożliwi dobrą aplikację. Planując prace malarskie, bierze się też pod uwagę porę dnia – np. południowych elewacji nie maluje się w południe, gdy pada na nie najsilniejsze światło. Lepiej wykonać to wieczorem lub rano. Dodatkowo, by zabezpieczyć ściany przed silnym słońcem, można stosować siatki osłonowe.

Problematyczne jest także połączenie niskiej temperatury oraz wysokiej wilgotności - może ono sprawić, że farba będzie schnąć zbyt długo, a powłoka nie będzie trwała. Ważnym elementem jest również wilgotność podłoża. Farby wodorozcieńczalne wysychają i utwardzają się poprzez tzw. koalescencje, które nie lubią zbyt wysokiej wilgotności. Malowanie w takich warunkach może powodować spływanie farby ze ściany (nawet po paru dniach od malowania w przypadku opadów deszczu).

Krok 5: Oceniamy jakość podłoża
Przed rozpoczęciem malowania sprawdza się stan podłoża. Musi ono być w dobrym stanie tj. pozbawione uszkodzeń, zatłuszczeń oraz zabrudzeń. W przypadku nowej elewacji czas karbonatyzacji tynków zawierających cement lub wapno wynosi ok. 28 dni. Świeże, jak i stare, mocno chłonne oraz słabe osypujące się tynki należy zagruntować, by uniknąć tworzenia się w przyszłości pęcherzy i złuszczeń. W tym celu warto użyć np. Activ Grunt marki Malfarb, który wnika w podłoże i wzmacnia jego strukturę. Jak sprawdzić chłonność podłoża? Wystarczy przycisnąć mokrą gąbkę do ściany. Jeśli woda będzie wnikać w powierzchnię ściany, znaczy to, że jest ona chłonna. Problem ten rozwiąże się, po zastosowaniu preparatu gruntującego (np. Activ Grunt). W zależności od rodzaju i chłonności podłoża nakłada się 1 - 2 warstwy środka.

Krok 6: Malujemy!
Przystępując do malowania, należy dokładnie wymieszać emulsję. Jeśli konieczne, można ją rozcieńczyć wodą (zgodnie z zaleceniami producenta). Przygotowaną farbę nakłada się od góry, kierując się ku dołowi: W czasie malowania ważne jest unikanie przestojów. Optymalne jest pokrycie całej ściany w jednym cyklu roboczym, przerwy najlepiej robić w miejscach mało widocznych czyli załomach lub wzdłuż rynien. W rezultacie miejsca łączenia będą niezauważalne. Po nałożeniu pierwszej warstwy należy odczekać ok. 24h, aż farba się utwardzi. Po tym czasie aplkuje się drugą warstwę. Po ukończeniu prac nie można zapomnieć o usunięciu zabrudzeń z elementów nie przeznaczonych do malowania (np. stolarki okiennej, szyb, rynien, opierzeń itd.) Farby elewacyjne ze względu na swoją charakterystykę po wyschnięciu mogą być trudne do usunięcia.

Dodatkowe informacje i porady można znaleźć na: www.malfarb.pl

Źródło: Malfarb
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Malfarb