środa, 31 lipca 2013

Jak malować, aby ukryć wady wnętrza

Niskie wnętrza, za mały salon, wąski korytarz? Wielu z nas zmieniłoby kształt niektórych pomieszczeń w mieszkaniu. Co ciekawe, łatwo możemy pozbyć się wielu mankamentów – wystarczy trochę farby i wiedzy dotyczącej sztuczek malarskich pozwalających optycznie poprawić wygląd wnętrz. Marka Malfarb zdradza triki wykorzystywane przez zawodowych malarzy.

Jeśli kształt naszych pomieszczeń nie do końca przypada nam do gustu, nie musimy od razu zacząć rozglądać się za nowym mieszkaniem. Wystarczy, że zakupimy odrobinę farby oraz poznamy kilka sztuczek, służących do optycznego modelowania pomieszczeń.
- Zawodowi malarze znają bardzo wiele sposobów, dzięki którym potrafią zmienić wygląd pomieszczenia, dodając lub odejmując mu wizualnie kilka centymetrów. Tak naprawdę nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sami podczas letniego remontu domu wykorzystali podobne triki. Stosując różnorodne zabiegi – np. właściwe łączenie barw lub wprowadzanie wzorów – możemy z łatwością sprawić, że w zależności od potrzeby wnętrze będzie wydawać się mniejsze, większe, wyższe lub niższe – wyjaśnia Mariusz Szubert, ekspert marki Malfarb.
Zanim zaczniemy jednak malować nie zapominajmy o wybraniu dobrej jakości farby do malowania wnętrz takiej, jak np. emulsja akrylowo-lateksowa Malfarb Pastel Color, dzięki której efektami prac będzie można się cieszyć przez długi czas. Produkt ten charakteryzuje wysoka odporność na ścieranie oraz trwałość barw. Ponadto dzięki bardzo dobremu kryciu oraz wysokiej wydajności pozwoli przeprowadzić remont za rozsądne pieniądze.


Za małe wnętrze
Problemem wielu mieszkań w naszym kraju – zwłaszcza tych z wielkiej płyty – jest mały metraż. Aby zniwelować ten problem, warto zdecydować się na jasną kolorystykę. Pastelowe żółcie, beże oraz biel znakomicie odbijają światło wpadające do pomieszczenia. W efekcie wnętrze będzie wydawać się większe niż jest w rzeczywistości. Z podobnego powodu w małych pomieszczeniach najlepiej unikać intensywnych kolorów, ponieważ osiągniemy przeciwny efekt. Mały pokój pomalowany ciemnym brązem będzie robił wrażenie jeszcze mniejszego.


Zbyt nisko
Kolejnym częstym problemem jest wysokość pokojów. Na niskie pomieszczenia profesjonaliści również mają rozwiązanie. Dobrym sposobem jest pomalowanie sufitów jaśniejszym kolorem – np. neutralną bielą albo chłodnym błękitem – by osiągnąć wrażenie oddalania się. Dzięki temu wnętrze wyda nam się troszkę wyższe. Zbliżony efekt uzyska się, malując na ścianie lub jej fragmencie pionowe pasy, które optycznie podwyższają pomieszczenia.


Zbyt wysoko
Rzadziej zdarzają się pomieszczenia przesadnie wysokie. Jeśli jednak przytrafi nam się ten problem, to tutaj również pomogą wybrane zabiegi malarskie. W przeciwieństwie do niskich pokoi wystarczy pomalować sufit kolorem ciemniejszym od ściany. Wówczas będzie on wyglądał, jakby znajdował się bliżej podłogi. Analogiczny efekt niższego wnętrza osiągniemy poprzez malowanie poziomych pasów na ścianach


Zbyt wąsko
Poprawienie wyglądu długiego i wąskiego pokoju wielu osobom wydaje się praktycznie niemożliwe. Możliwe jest jednak rozwiązanie i tego problemu. Pomalowanie węższych ścian ciemniejszym kolorem sprawi, że będą one wydawać się bliższe, co w rezultacie skróci wizualnie pomieszczenie. Ponadto, by jeszcze bardziej poszerzyć wnętrze, możemy wykorzystać jedną z dwóch metod: ozdobić ścianę szerokimi, poziomymi pasami albo pomalować sufit kolorem ciemniejszym od tego na powierzchni ścian.

Więcej informacji na stronie: www.malfarb.pl


Źródło: Royal Brand PR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Malfarb