czwartek, 25 lipca 2013

Jak dobrać rekuperator i wykonać instalację?

Wybór właściwego rekuperatora jest bardzo ważny, ponieważ zamontowane urządzenie generuje duże oszczędności w kosztach eksploatacyjnych obiektu, zwłaszcza w kwestii ogrzewania.

Rekuperator służy do optymalnego wykorzystania ciepła oddawanego na zewnątrz budynku przez istniejącą wentylację. Stosuje się go do zapewnienia właściwej wentylacji oraz przekazania energii między powietrzem wyprowadzanym a świeżym.

Dzięki wentylacji i filtracji powietrze staje się czyste i odpowiednio nawilzone a zanieczyszczenia i kurz zostają zlikwidowane co ma pozytywny wpływ na zdrowie lokatorów.

Obawy przed wyborem rekuperacji:
Hałas – użytkownicy często boją się uciążliwego hałasu (zwłaszcza nocą)
Prawidłowo wykonana instalacja wentylacji, dobrze dobrane średnice, użycie tłumików gwarantuje cichą pracę bez szumów.

Higiena –instalacja powinna być wykonana z odpowiednich materiałów (rura gładka – izolowana), rekuperator powinien mieć grzałkę wstępnego podgrzewu w celu zapewnienia dogodnych parametrów pracy. Inwestorzy często sugerują się ceną urządzeń wentylacyjnych, nie przykładając wagi do wyposażenia.

Średnice rur – ze względu na rozmiar rur, właściciele domów wybierają instalacje z rur o małych średnicach. Prowadzi to do zwiększenia oporów instalacji, prędkości przepływu, a co się z tym wiąże - zwiększenia hałasu. Ponadto wykorzystanie mniejszych przekrojów ogranicza w przyszłości ewentualne czyszczenie instalacji.

Rekuperator dobiera się biorąc pod uwagę wymagany strumień wymiany powietrza budynku w oparciu o normy dotyczące danych pomieszczeń. Przy wyborze trzeba uwzględnić, oprócz kubatury i specyfiki pomieszczeń także opory instalacji, aby zapewnić parametry minimalnego przepływu.

Przewody wentylacyjne również muszą spełniać pewne kryteria. Kanały wentylacyjne powinny być gładkie (np. spiro gładkie – jest to obecnie obowiązujący standard). Ważne jest zaizolowanie rur termicznie tak by nie powstał punkt rosy, który może prowadzić do rozmnażania drobnoustrojów.

Dobrze przemyślana i zaprojektowana instalacja wentylacji mechanicznej daje komfort oraz oszczędności związane z odzyskiem ciepła z powietrza usuwanego.

MABAPA specjalizuje się w produktach niemieckiego producenta firmy Viessmann. Będąc partnerem w sprzedaży i montażu urządzeń w 2003r. MABAPA otrzymała autoryzację na prowadzenie Salonu Firmowego Viessmann Gliwice a w 2008 r. Viessmann Bytom. Wykonuje także usługi związane z rekuperacją i wentylacją. MABAPA wykonuje ponadto usługi remontowo-budowlane wraz z wykończeniem.

Więcej informacji na http://www.mabapa.pl/


Źródło: MABAPA
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): -