wtorek, 23 lipca 2013

Jak dobrać pompę ciepła i wykonać instalację?

Wybierając instalację z pompą ciepła często kierujemy się chęcią posiadania taniego w eksploatacji, wygodnego ogrzewania. Zazwyczaj zakłądamy wysoki koszt inwestycyjny. Często brakuje nam porównania z innymi rozwiązaniami technicznymi, takimi jak kotłownia gazowa kondensacyjna.

Częstym błędem przy wyborze pompy ciepła jest zbyt prosta konstrukcja układu grzewczego, brak właściwego osprzętu dla urządzenia oraz instalacji. Takie rozwiązanie generuje niską cenę początkową inwestycji, która nierzadko jest kryterium wyboru oferty.
Innym błędem jest niewłaściwy dobór dolnego źródła. Inwestor zazwyczaj decyduje się na odwierty pionowe, a nie kolektor poziomy. Odwierty pionowe są jedną z ważniejszych cech dobrze funkcjonującej instalacji z pompą ciepła. Ilość dostarczonego ciepła wpływa na koszty energii elektrycznej potrzebnej do wytworzenia ciepła, co przekłada się na koszty eksploatacji. Niewydajne źródło dolne prowadzi do nieekonomicznej pracy pompy ciepła. Może także wydłużyć czas pracy sprężarki, skracając jej żywotność.

Co zrobić, aby instalacja działała płynnie?
Instalacja z pompą ciepła (solanka-woda, woda-woda, powietrze-woda) powinna posiadać bufor c.o. Dzięki tej baterii cieplnej pompa będzie operować płynnie podczas całego sezonu grzewczego. Bufor jest odsprzęgleniem instalacji centralnego ogrzewania od źródła ciepła, co pozwala na regulację hydrauliczną ogrzewania. W okresach przejściowych bufor gwarantuje odbiór ciepła i pozwala na przepracowanie minimalnego wymaganego czasu pracy sprężarki.
Ponadto zastosowanie zaworu 3-drogowego (mieszacza) pozwala precyzyjnie i płynne dozować ilości ciepła w zależności od zapotrzebowania. Nadwyżki ciepła zgromadzone w buforze, zwłaszcza w okresach przejściowych, są powoli oddawane do instalacji.

Uważaj na niedobór mocy
Kolejnym błędem przy wyborze pompy ciepła jest niedobór mocy urządzenia, często zaniżany przez firmy instalacyjne. Właściwą pompę ciepła trzeba dobrać już w fazie projektu budowlanego. Moc urządzenia jest stała i musi być idealnie dostosowana do zapotrzebowania cieplnego budynku. Do mocy pompy ciepła dobiera się wielkość źródła dolnego. Wato również odpowiednio wcześnie przewidzieć miejsca podłączeń i wykonania dolnego źródła.
Pompa ciepła powinna posiadać grzałkę elektryczną, która w chwili szczytowego zapotrzebowania uzupełni niedobór ciepła wytworzony przez sprężarkę. Taka sytuacja występuje w momencie potrzeby podgrzewu c.w.u. do temperatury powyżej 55 st. C, jak i w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na ciepło. Dodatkowo grzałka elektryczna chroni przed wychłodzeniem dolnego źródła, skracając czas działania sprężarki w warunkach szczytowych.

Oszacuj zapotrzebowanie na c.w.u.
Istotnym kryterium wyboru pompy ciepła jest obliczenie ilości ciepłej wody użytkowej która ma być wytworzona przez pompę ciepłą. Pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym i czas nagrzewania ciepłej wody jest dłuższy niż w przypadku standardowych urządzeń wysokotemperaturowych. Moc pompy ciepła i wielkość zbiornika ciepłej wody należy wybierać indywidualnie do zapotrzebowania budynku, wielkości, ilości odbiorników c.w.u.
Pompa ciepła wraz z urządzeniami pomocniczymi wymaga większej powierzchni w budynku, co trzeba uwzględnić w projekcie budowlanym. Często adoptując pomieszczenie kotłowni węglowej lub gazowej spotyka się problemy z umiejscowieniem zasobnika, bufora lub samej pompy ciepła. Miejsce obok urządzeń powinno spełniać także wymogi serwisowe w zakresie wygodnego dostępu.


Źródło: Mabapa
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Mabapa