czwartek, 18 lipca 2013

Jak dbać o drewno w ogrodzie?


Ostre słońce na przemian z deszczami w letnie dni mogą niszczyć drewno, jeśli nie będzie ono pielęgnowane odpowiednimi środkami. Meble z drewna wystarczy chować pod zadaszenie, ale już drewniany taras musi wytrzymać zmienne warunki pogodowe.

Okres letni sprzyja spędzaniu wolnych chwil na tarasie i korzystaniu ze słońca. Zbyt długi kontakt z promieniami może zaszkodzić naszej skórze, więc trzeba zabezpieczać się przed ich szkodliwym wpływem. Podobnie jest w przypadku powierzchni drewnianych. Jest to naturalny surowiec, a słońce i deszcze wpływają na jego kondycję.

Podstawową czynnością, jaką warto wykonać jest sprawdzenie wkrętów tarasowych, które mogły się poluzować. To samo dotyczy ławek i innych mebli, jeśli nie były chowane pod zadaszenie. Podczas jesieni i zimy, wskutek opadów, deski pęcznieją, wiosną natomiast schną, co może prowadzić do osłabienia łączeń pomiędzy poszczególnymi elementami. Po dokręceniu desek tarasowych i drewnianych mebli ogrodowych, można rozpocząć olejowanie.

Olejowanie
Taras czy meble ogrodowe wykonane z drewna są narażone na szarzenie czy nawet rozwój niszczących strukturę drewna grzybów. By temu zapobiegać, raz w roku zaleca się przeprowadzić olejowanie powierzchni. Czynność ta znacząco opóźni proces patynowania drewna. Utrzyma także jego intensywny kolor przez długi czas.

- Olej przeznaczony do pielęgnacji drewna nakłada się szerokim pędzlem na oczyszczoną z piasku i kurzu powierzchnię. Preparat tego typu tworzy warstwę ochronną przed wnikaniem wilgoci – wyjasnia ekspert firmy Kopp Podłogi Naturalnie Doskonałe, Katarzyna Wątor. Aplikacja warstwy oleju jest prostym i od dawna znanym sposobem konserwacji drewna. Jest metodą wygodną, gdyż olej wnika głęboko w strukturę drewna i nie zostawia nadmiernej warstwy na powierzchni. Olej niestety nie chroni przed wnikaniem tłustych plam, które stają się praktycznie niemożliwe do usunięcia. Z jego pomocą nie zmienimy także koloru deski.

Lakier, lazura czy bejca?
Rynek jest pełen produktów do drewna. Do wyboru mamy bejce, lazury i lakiery. Lazura nadaje barwę, ale nie pokrywa struktury drewna, słojów i sęków. Jest odporna na większość powszechnych zabrudzeń. Bejca uodparnia deski na warunki atmosferyczne, a jej nałożenie pozwala na całkowitą zmianę koloru powierzchni. Lakier jest natomiast odporną, elastyczną powłoką, która podkreśla kolor drewna i zapobiega zmianom jego odcienia. Istnieją także preparaty łączące właściwości bejc, lakierów i lazur.

Decydując się na taras z desek, trzeba pamiętać, że utrzymanie jego odpowiedniego stanu i właściwości wymaga systematycznych zabiegów. Dostępne preparaty pielęgnacyjne pomogą sprostać wymaganiom tego surowca i przez długie lata cieszyć się jego pięknem.


Źródło: Toolbox Creative Communications
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Kopp