poniedziałek, 1 lipca 2013

Inspiracje przeszłością – retro w naszych domach

Styl Retro w domu
Inspiracja minionymi latami to nie tylko rewolucja w świecie mody. Trendseterzy i projektanci wnętrz sięgnęli pamięcią do lat 40, 50 i 60tych minionego stulecia i sprawili, że styl vintage wkracza do naszych mieszkań, zaglądając nam do łazienki, salonu, sypialni i kuchni.

Moda retro powróciła i nie zanosi się aby szybko minęła, ponieważ estetyka tamtych czasów zdecydowanie wyznacza kierunki rozwoju trendów aranżacji wnętrz. – Wnętrza w stylu retro, co prawda nawiązują do przeszłości ale nie wykluczają awangardowych wariacji i oryginalnych rozwiązań. Projektowanie w stylu vintage to projektowanie zgodnie z zasadą kontrastu i przeciwieństw. Z jednej strony nowoczesność i minimalizm, z drugiej bezpośrednie nawiązania do przeszłości poprzez charakterystyczne elementy wystroju wnętrz – mówi Monika Szczęsny, projektantka z firmy Komandor. Taki eklektyzm oraz mieszanka stylów nastraja optymizmem i zdecydowanie ożywia wnętrza. Aranżacja gwarantuje zabawę żywymi oraz intensywnymi barwami. Co więcej, dodatki wykorzystane podczas dekoracji, wcale nie wymagają wysokich nakładów finansowych.

Terapia kolorem
Ważnym aspektem jest kolorystyka pomieszczeń. Powrót do retro to sięgnięcie do jasnych barw i radosnych kolorów pastelowych. Typowe kolory dla tego stylu to stonowane kolory zarówno na ścianach jak i meblach. Biele, beże i szarości wnętrz przełamać można dodatkami i sprzętem o odważniejszej, intensywnej kolorystyce. – Pomarańczowa lodówka, błękitny okap kuchenny czy stylizowana na retro kuchenka ożywią niejedno wnętrze i nadają mu oryginalnego charakteru – komentuje Tomasz Żelazny z OleOle.pl, sklepu ze sprzętem RTV/AGD i elektroniką użytkową. Eksperymentować można również z kolorem ścian. Wzorzyste tapety, ściany w różnych kolorach czy wyraźna fototapeta na jednej z nich to niektóre wyznaczniki stylu retro. Oryginalną dekoracją jednobarwnych ścian będą naklejki, które odmienią charakter wnętrza. Trochę bardziej romantycznego i przytulnego charakteru nadają wzory kwiatowe obecne szczególnie na tkaninach. Zasłony, pościele, obrusy, dywany czy narzuty gęsto usiane kwiecistym lub modnym geometrycznym „printem” nawiązującym do estetyki dawnych lat na pewno przywrócą niepowtarzalny klimat minionych dekad.

Sprzęt w stylu retro
Proste, nowoczesne meble i sprzęt w starym stylu to dobry wybór i te stylizacje cieszą się największym powodzeniem. Najlepszym pomieszczeniem nadającym się na wkomponowanie elementów retro jest kuchnia. Stylizowane urządzenia AGD, obok dodatków i „starych” mebli podkreślają niezwykły klimat kuchni minionych lat. Nowoczesne i jednocześnie stylizowane urządzenia AGD będą doskonałym dopełnieniem wyposażenia wnętrz i połączeniem pierwiastków tradycyjnych z nowoczesnymi. – Miłośnicy tego typu aranżacji, nie będą mieli problemu ze znalezieniem odpowiednich urządzeń. Producenci wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu proponują stylizowane na lata 50-te i 60-te serie sprzętów, które stanowią idealne rozwiązania dla wielbicieli oryginalnego wyglądu i stylizacji. Są to charakterystycznie wyglądające lodówki, kuchenki, piekarniki, zmywarki, czy okapy i roboty kuchenne – komentuje Tomasz Żelazny z OleOle.pl, sklepu internetowego z RTV/AGD i elektroniką użytkową. – Sprzęty w stylu retro mają zaokrąglone kształty. Wyróżnia je odważna kolorystyka, wpadająca w pastelowe barwy – z założenia bardzo ciepła i radosna. Skojarzenia z dawnym stylem tworzą wykorzystane elementy wykończenia - pokrętła, uchwyty, ozdobne szybki, klasyczne i analogowe zegary – dodaje Żelazny. Co ważne, sprzęty te przy zachowaniu stylizowanego na „starodawny” design, pozwalają na wykorzystanie ich nowoczesnych funkcji użytkowych. Ważne są również dodatki. Stylizowany zegar, kolorowa zastawa, czy nawet odpowiednio dobrane kubki i szklanki. Wielu producentów sprzętu RTV jako gadżet do salonu proponuje stylizowane na przedwojenne radio, telefon czy telewizor. W łazience doskonałym dodatkiem będą baterie w stylu retro z charakterystycznymi kurkami. Dobrym pomysłem jest lampa w stylu vintage lub charakterystyczne dla epoki lustro. Trafnie dobrane pamiątki z przeszłości ukształtują charakter i nadadzą wnętrzom wyrazu.

Zabawa w dodatki
Gładkie ściany można wzbogacić wielkoformatowymi plakatami, obrazkami czy metalowymi tabliczkami z ikonami ówczesnej popkultury. Aranżując jasne i przestrzenne pomieszczenia kluczowe w uzyskaniu pożądanego efektu powinny być dodatki nawiązujące do dawnych lat. Pomysłowym akcentem retro są płyty winylowe na ścianie. W poszukiwaniu perełek rodem z lat 50 i 60tych warto odwiedzić antykwariaty lub przejść się na pchli targ, jednak zarówno tradycyjne sklepy z dodatkami do wnętrz jak i te internetowe oferują szeroki asortyment pamiątek.

Można skorzystać także z portali ogłoszeniowych, gdzie łatwo trafić na przeróżne perełki, które znakomicie sprawdzą się przy dobieraniu dodatków do wnętrz. – Strychy, szafy dziadków czy piwnice są prawdziwą kopalnią przedmiotów, które stanowiły elementy wyposażenia wnętrz kilka dekad temu. Osoby wystawiające tego typu rzeczy, zazwyczaj w ramach wielkich porządków, chcą się ich po prostu pozbyć i często oddają je za darmo lub za symboliczną złotówkę – mówi Przemysław Klemczak z serwisu ogłoszeniowego Tablica.pl. – Kupując przedwojenny fotel, płyty winylowe czy filiżanki, najlepiej dokonać transakcji osobiście. W ten sposób można nie tylko sprawdzić w jakim te rzeczy są stanie, ale także trafić na inne interesujące meble czy dodatki w domu sprzedającego. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, że przedmioty, które dla nich są już bezużyteczne, u innych wzbudzają pożądanie – dodaje.

Granica dobrego smaku
W stylu retro można urządzić praktycznie wszystkie pomieszczenia. Istnieje jednak błędne przekonanie ze styl retro pozwala na dowolne komponowanie i nieprzemyślane dobieranie mebli, kolorów i dodatków. Nadmiar gadżetów, intensywnych barw i dekoracji może wprowadzić chaos i przytłoczyć całość. Należy zachować umiar i stosować się do kilku zasad gdyż łatwo przekroczyć granicę kiczu i popaść w przesadę. Proste meble powinno się łączyć z odważnymi kolorami ścian, zaś meble mocno designerskie wkomponować w pomieszczenia gdzie dominują beże, szarości i biel. Czasami jednak aby wnętrze nabrało charakteru wystarczy po prostu jeden większy element (kanapa, wanna na czterech nóżkach, stół). Awangardowe lodówki, kuchenki i zmywarki oraz inne mniejsze sprzęty kuchenne doskonale uzupełniają kuchnię stylizowaną na retro.

Źródło: dotPR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): OleOle.pl