czwartek, 25 lipca 2013

Farby elewacyjne - jak wybrać

Końcowa faza robót ociepleniowych związana jest z pomalowaniem elewacji farbą, która nada jej atrakcyjny wygląd oraz zabezpieczy przed wpływem działań atmosferycznych. Warto pamiętać, że farbę trzeba dopasować do rodzaju podłoża. Jak wybrać właściwą?

Wstępnie trzeba ocenić jakie czynniki wpływają na stan elewacji, by móc dokładnie przeanalizować parametry farb. Zazwyczaj są to: opady, promieniowanie UV, zmiany temperatur, mikroorganizmy, osiadanie zabrudzeń (np. sadze, pyły). Dzięki zaawansowanym technologiom w budownictwie, elewację można zabezpieczać przed takimi niekorzystnymi działaniami, dzięki czemu zachowuje dobrą kondycję przez długi czas. Przed rozpoczęciem prac trzeba przygotować podłoże. Powinno być ono suche, oczyszczone i dobrze związane z fundamentem.

Należy uwzględnić kolor, pasujący do naszych gustów i otoczenia, który będzie służył nam przez kolejne lata.

Wybór koloru farby elewacyjnej
Przed wyborem koloru farby warto pobrać od sprzedawcy próbki kolorów, które można porównać z barwami w otoczeniu budynku. Trzeba jednak pamiętać, że kolor farby może inaczej wyglądać na ścianie nasłonecznionej, a inaczej na zacienionej. Przy wyborze właściwego koloru może być pomocny program komputerowy, który po wgraniu zdjęcia domu pokaże jego wizualizację w różnych tonacjach, ułatwiając tym samym wybór najbardziej optymalnego.

Farby elewacyjne - najważniejsze parametry
• zawartość spoiwa – im więcej, tym farba elewacyjna jest wyższej jakości. Najczęściej jako spoiwa stosuje się akryl, silikon i winyl, cement , wapno.
• paroprzepuszczalność – umożliwia odprowadzenie nadmiaru wilgoci z wewnątrz pomieszczenia na zewnątrz budynku. Im niższa wartość współczynnika Sd (zastępczy opór dyfuzyjny), tym wyższa paroprzepuszczalność,
• odporność na wilgoć i czynniki atmosferyczne – im współczynnik nasiąkliwości niższy, tym powłoka jest bardziej odporna na wilgoć,
• wydajność i czas schnięcia.

Farby akrylowe - do powierzchni betonowych
Składnikiem tych farb są organiczne żywice akrylowe, dzięki czemu dobrze przylegają do nawierzchni. Są odporne na wilgoć, przez co sa dość odporne na zabrudzenia. Ich wadą jest niższa paroprzepuszczalność. Sprawdzają się na podłożach z betonu, tynkowanych i płytowo cementowych. Nie spełnia swojej roli, jeśli elewacja pokryta jest tynkiem wapiennym albo płytami silikatowymi.

Na rynku dostępne są 3 rodzaje farb akrylowych - dyspersyjne, rozpuszczalnikowe i lateksowe.

Farby silikonowe - odporne na wilgoć
Dzięki zawartej żywicy silikonowej oraz użyciu środków gruntujących zwiększana jest przyczepność tych farb do powierzchni. Cechuje je hydrofobowość, co oznacza, że woda spływa po podłożu nie pozostawiających zanieczyszczeń. Farby silikonowe są odporneć na zmiany temperatur oraz promieniowanie UV.
Farby te są dobrym wyborem dla podłoży mineralnych, pokrytych tynkami cementowymi i cementowo – wapiennymi, betonem, gipsem.

Farby silikatowe – odporne na zabrudzenia
Należą do farb nieorganicznych. Dobrze kryją i przylegają do podłoża. Charakteryzują się paroprzepuszczalnością i trwałością. Są odporne na zabrudzenia, dzięki czemu zabezpieczają przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.
Farb tych nie wolno stosować do podłoży organicznych, wykończonych np. tynkiem mineralnym lub silikonowym. Zaleca się zabezpieczenie rąk i oczu oraz zachowanie ostrożności podczas malowania, gdyż farby te są żrące.

Powyższy tekst jest fragmentem artykułu dotyczącego dostępnych na rynku farb elewacyjnych. Pełna wersja publikacji, zawierająca porady, znajduje się na blogu firmy budowlanej Profil.


Źródło: Assist Media
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): -