poniedziałek, 8 lipca 2013

Ekspert radzi: jak zaaranżować małą lazienkę?


Niewielka łazienka nie musi stanowić problemu. Mała przestrzeń nie oznacza rezygnacji z ulubionych kolorów oraz wygody. Urządzanie ograniczonych wnętrz to kwestia pomysłu i kilku sprawdzonych rozwiązań. Jak pomysłowo urządzić małą łazienkę radzi Katarzyna Madalińska, architekt marki Domino.


Wbrew schematom
Mały metraż ogranicza możliwości. – Ważne, aby do urządzenia łazienki podejść z pozytywnym nastawieniem. Odnaleźć potencjał łazienki, a jej wady zamienić w zalety –podkreśla architekt marki Domino.

Łazienka wielkości 2x2m nie musi być nieciekawa. Warto bawić się kolorami i zestawiać barwy kontrastowe. – Zdecydowane kolory odwrócą uwagę od niewielkiej przestrzeni. Jasne z kolei optycznie oddalą i powiększą przestrzeń. Barwy ciemne mogą wyznaczać lub podkreślać strefy łazienkowe, na przykład strefę wokół umywalki – doradza Katarzyna Madalińska. Przykładem takiego rozwiązania może być projekt z użyciem płytek z kolekcji Bali marki Domino. Architekci oferują w niej operowanie kolorami, by we wnętrzu osiągnąć pożądany efekt. Praktyczne rozwiązania i właściwie dobrana kolorystyka dadzą oryginalny efekt stylistyczny.

Klasycznie
Dla osób, które wybiorą stonowane barwy, projektanci marki Domino przygotowali interesujące rozwiązania. – Mała łazienka wygląda interesująco także w kolorach stonowanych, na przykład w połączeniu ciepłych tonacji brązu w kolekcji Grande – opowiada architekt marki Domino. Decydujący dla zachowania proporcji pomieszczenia jest właśnie układ kolorystyczny: trzy z czterech ścian utrzymano w jasnej tonacji, by nie przytłoczyć wnętrza. Poprzez wprowadzenie ciemnego brązu i użycie geometrycznego, strukturalnego dekoru wyodrębniono strefę z wanną.

Zagospodarowanie przestrzeni
Płytki ceramiczne to nie wszystko. Bardzo ważne w zachowaniu proporcji w łazience są meble i rozmieszczenie półek. – Ważne, aby kosmetyki i przybory toaletowe zamknąć w głębokich zakamarkach szafek i szuflad. Na półkach powinny królować urocze drobiazgi, decydujące o charakterze i stylu wnętrza – wyjaśnia Katarzyna Madalińska.

W niedużych łazienkach sprawdzi się duże lustro, które optycznie powiększy przestrzeń. Taki zabieg zaproponowano w projekcie łazienki kolekcji Bisette. Małe wnętrze niewiarygodnie powiększono dzięki montażu lustra na całej powierzchni ściany: od podłogi do sufitu. W tej aranżacji łazienka „przegląda się” w swoim odbiciu.

Kluczowy jest sposób myślenia o małej łazience. Wtedy z pomieszczenia, które ogranicza, stanie się miejscem funkcjonalnym, w którym będziemy przebywać z przyjemnością.


Źródło: Toolbox Creative Communications
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Tubądzin