wtorek, 30 lipca 2013

Dotacje do kolektorów słonecznych


Mimo spowolnienia w gospodarce inwestycje w ekologiczne systemy solarne nadal cieszą się popularnością. Jak dotąd z programu dopłat do kolektorów, którego organizatorem jest NFŚiOGW skorzystało już blisko 40tys. wnioskodawców, którym wypłacono 264 497tys. zł., co odpowiada instalacji kolektorów o łącznej powierzchni odpowiadającej 40 boiskom piłkarskim!

Polityka proekologiczna zdobywa w Polsce spore rzesze sympatyków. Jak pokazują ostatnie miesiące w rozwiązania ekologiczne nie boimy się inwestować nawet w okresie określanym jako trudny ekonomicznie. W znacznej mierze dzieje się tak dzięki programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który pozwala na zainwestowanie w system solarny nie wpływając znacząco na budżet domowy. Inwestorzy indywidualni mogą starać się o dofinansowanie do zakupu systemów solarnych w wysokości średnio 6,7tys. zł, a wspólnoty mieszkaniowe do 46,2 tys.! W rezultacie solarów w naszym kraju przybywa, a liczba składanych wniosków o dotacje na systemy solarne powiększa się stale!

Tyle słońca w całym mieście
Do czerwca 2013r. aż 39577 beneficjentom programu (w tym tylko 34 wspólnotom mieszkaniowym) wypłacono dofinansowanie w łącznej wysokości 264 497tys. zł. Średni jednostkowy koszt dofinansowania dla 1m2 kolektorów wyniósł 2,26 tys. zł. Zazwyczaj beneficjenci montują po trzy kolektory na budynek o średniej powierzchni 6,70m2. Osoby indywidualne otrzymują dofinansowanie w wysokości ponad 6,7 tys. zł, natomiast średnia dla wspólnot mieszkaniowych to ok. 46,2 tys. zł, co stanowi 45 procent całej kwoty inwestycji.

Wnioski o uzyskanie dotacji na systemy solarne można składać do końca 2014r.
http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/doplaty-do-kredytow-na-kolektory-sloneczne/informacje-o-programie/

Energia słoneczna w twoim domu konieczna
Słońce produkuje ogromne ilości energii, którą dzięki innowacyjnym technologiom możemy wykorzystywać dla naszych celów. W ciągu 1 sekundy wytwarza energię wystarczającą do zaspokojenia potrzeb całej Ziemi przez kolejne 500 000 lat. Energia słoneczna coraz częściej jest wykorzystywana w życiu codziennym, przede wszystkim do podgrzewania wody. W Europie najwięcej korzystają z niej Niemcy, Hiszpania i Włochy.

Już 1,5m2 powierzchni kolektorów słonecznych na jedną osobę pozwala zredukować koszty podgrzewania ciepłej wody w skali roku o ponad 60proc.. W miesiącach letnich system wysokowydajnych solarów może podgrzać nawet 100proc. ciepłej wody zużywanej w gospodarstwie domowym. W kontekście wciąż drożejących cen energii, jest to bardzo korzystne rozwiązanie - mówi Łukasz Grzywacz, Product Manager systemów solarnych firmy Monier Braas.

Dotacje jeszcze są, ale nie zwlekaj!
W związku ze sporym zainteresowaniem programem zarząd funduszu w zeszłym roku podjął decyzję o zwiększeniu środków przeznaczonych na program o kwotę 150 mln zł, tj. do 450 mln zł. Kredyty z dotacją NFOŚiGW będą udzielane do 2014r., wypłata dotacji potrwa natomiast do końca 2015r.


Źródło: Pegasus PR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Monier Braas Sp. z o.o.