wtorek, 2 lipca 2013

Dofinansowanie na kolektory słoneczne wciąż w zasięgu ręki!

Kolektory słoneczne Hoven. Dofinansowanie instalacji solarnej
Polska jest jednym z liderów w Europie w ilości instalowanych kolektorów słonecznych. Ten sukces możliwy jest dzięki 45 proc. dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dedykowanemu osobom fizycznym oraz wspólnotom mieszkaniowym. Co ważne, pozyskanie dopłaty ułatwiają firmy sprzedające i montujące zestawy solarne biorąc na siebie formalności związane z dofinansowaniem.

W 2010r. po uruchomieniu program dopłat cieszył się przeciętnym zainteresowaniem. Początkowe kłopoty wynikały z niewystarczającej świadomości oraz skomplikowanych na pierwszy rzut oka procedur. Trudy pierwszych miesięcy zaowocowały jednak doświadczeniem. Dwa lata później Polska stała się trzecim rynkiem europejskim pod względem sprzedaży tych instalacji.

Spory wpływ na edukację i promocję dopłat miały działania Funduszu oraz samych firm specjalizujących się w zestawach solarnych. - Od początku naszej obecności na rynku rozumiemy, że nasi klienci oczekują kompleksowej obsługi związanej również z procedurą pozyskania środków finansowych – mówi Michał Burkiewicz, prezes firmy Hoven. - Dlatego oprócz oferowania urządzeń najwyższej jakości, świadczymy usługi doradcze polegające m. in. na wypełnieniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie. Co ważne, za tę usługę nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat – dodaje.

Jak ubiegać się o dofinansowanie?
Finansowanie montażu kolektorów słonecznych ma charakter dopłaty na częściowe spłaty kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych. O środki mogą starać się zarówno osoby fizyczne, mające prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym (również w trakcie budowy), jak i wspólnoty mieszkaniowe, instalujące kolektory w budynkach wielorodzinnych. Według danych firmy Hoven średnia wartość należnej dotacji w przypadku domów jednorodzinnych to około 6,5 tys. zł, a w przypadku wspólnot mieszkaniowych – 67 tys. zł. Banki, które współpracują z NFOŚiGW w realizowaniu dopłat to: Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, SGB-Bank, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy i Credit Agricole.

Aby przyspieszyć i ułątwić procedurę najlepiej zgłosić się do ogólnopolskiej firmy świadczącej usługi w zakresie montażu i wsparcia formalnego, do których należy m.in. Hoven. Pracownicy po profesjonalnym audycie budynku pomagają w wyborze odpowiedniego urządzenia, wspierają w załatwieniu wszelkich formalności, a finalnie dokonują instalacji. Co ważne, zgodnie z wymogami NFOŚiGW zestawy solarne objęte dopłatami muszą posiadać gwarancję producenta na okres min. 5 lat. Dlatego najprostsze i najbezpieczniejsze jest skorzystanie z usług firm oferujących kompleksową obsługę związaną zarówno z montażem, jak i z finansowaniem przedsięwzięcia. Wówczas znacznie upraszczamy wnioskowanie o dotację, ale także mamy pewność, że urządzenie objęte jest wieloletnią obsługą serwisową.

Zwrot z inwestycji: 3-5 lat
Dzięki dofinansowaniu z NFOŚiGW zwrot nakładów poniesionych na zakup i instalację kolektora następuje średnio po 3-5 latach. Kolektory mogą zaspokoić od 60 do nawet 80 proc. potrzeb energetycznych związanych z podgrzaniem wody użytkowej, zależnie od zapotrzebowania na nią oraz rodzaju zainstalowanego kolektora.

Więcej informacji o dopłatach i kolektorach słonecznych można znaleźć na www.hoven.pl

Źródło: FlyPR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Hoven sp. z o.o.