środa, 17 lipca 2013

Czyścimy i lakierujemy meble ogrodowe


Nowoczesne czy stylowe, z sosny czy z dębu? Bez względu na charakter i materiał jedno jest pewne – o meble ogrodowe należy dbać. Podpowiadamy, jak je czyścić oraz pielęgnować.

Piękne i zadbane meble w ogrodzie są dopełnieniem aranżacji ogrodu oraz jego wizytówką. Każdy wielbiciel zielonych przestrzeni wie, że mają one swój czas wiosną i latem. Potem na długi okres chowamy je w piwnicy lub garażu. Niezależnie od sezonu należy zatroszczyć się o staranną pielęgnację. W czasie wakacji meble z drewna są narażone na działanie promieni słonecznych, opadów i uszkodzenia mechaniczne. Z biegiem lat powierzchnia mebli może także ulec zniszczeniu w rezultacie stosowania agresywnych preparatów czyszczących, nieuważnego obchodzenia się z produktami spożywczymi, zagrożeniem są także insekty. W dużej mierze żywotność mebli zależy od gatunku drewna, z którego zostały wykonane. Bardzo istotne jest więc systematyczne czyszczenie mebli profesjonalnymi środkami oraz pokrywanie ich środkami, które tworzą trwałą warstwę ochronną.

Jak czyścić meble ogrodowe?
Czyszczenie mebli drewnianych w zasadzie nie różni się od codziennych, domowych porządków. Trzeba pamiętać o ich systematycznej higienie, ponieważ wpływa to na stan powierzchni oraz bezpieczeństwo użytkowania. Narażone są zwłaszcza meble, które ciągle stoją na zewnątrz. W takich wypadku najlepiej sprawdzą się gładkie, lakierowane powierzchnie, z których łatwo usunąć codzienne zabrudzenia. Podczas czyszczenia przydatne będą ściereczki, delikatne środki chemiczne, ewentualnie myjka ciśnieniowa. Drewna nie należy zbyt obficie zamaczać, a przed lakierowaniem konieczne jest dokładne wytarcie powierzchni do sucha. Przy czyszczeniu trzeba pamiętać o trudno dostępnych zakamarkach, w których gromadzą się zanieczyszczenia i bakterie. Do takich zakamarków najłatwiej dotrzeć np. małą twardą szczoteczką . Regularne czyszczenie mebli ogrodowych sprawi, że nie będą się na ich powierzchni pojawiać przebarwienia, a drewno nie straci oryginalnej barwy ani uroku.

Rzecz o lakierowaniu
Na lakierowanej powierzchni nie zatrzymuje się woda, co blokuje negatywne działanie wilgoci. Łatwiej też usunąć zabrudzenia. Wybierając środek do drewna, trzeba zwrócić uwagę na jego właściwości ochronne i dekoracyjne. Obie te cechy łączy w sobie m.in. Lakierobejca Extra marki Drewnochron. Preparat zapewnia długoletnią ochronę, także przed promieniowaniem UV oraz czynnikami atmosferycznymi jak wiatr lub wahania temperatur. Wysoka elastyczność lakierobejcy pozwala na współpracę preparatu z drewnem, co sprawia, że powłoka nie łuszczy się i nie pęka. Zawartość wysokiej jakości pigmentów sprawia, że barwa po aplikacji jest podkreślona oraz utrwalona. Lakierobejca łatwo się rozprowadza, nie pieni w czasie malowania, nie tworzy zacieków.

Przed lakierowaniem należy odpylić, oczyścić i osuszyć powierzchnie, aplikując produkt dla uzyskania najlepszego efektu dwukrotnie, a w wypadku elementów szczególnie narażonych na niszczenie nawet trzykrotnie. Malując surowe drewno, trzeba je uprzednio zaimpregnować (np. Impregnatem Extra Drewnochronu). Temperatura podczas malowania i schnięcia powinna wynosić od +5 do +25st. C, dlatego okres letni wydaje się być idealną porą zarówno na czyszczenie, jak i malowanie mebli w ogrodzie. Dzięki dwóm prostym zabiegom odzyskają one dawny blask i będą odpowiednio chronione.


Źródło: Royal Brand PR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Drewnochron