poniedziałek, 8 lipca 2013

Ciemna oprawa wnętrza - podłoga


Myśląc o ciemnych wnętrzach, wyobrażamy sobie najczęściej gabinety z masywnymi mahoniowymi meblami lub ściany pomalowane na ciemne kolory. Mało osób docenia potencjał aranżacyjny, który drzemie w podłodze z naturalnych, pięknych, ciemnych gatunków drewna.

Podłoga na co dzień
Jasna podłoga z drewna to dzisiaj standard i najpopularniejsze wykończenie pomieszczeń. Nic dziwnego - dąb w naturalnych piaskowych kolorach, jesion w karmelowych odcieniach lub bambus pasują generalnie do każdego wystroju. Ich zaletą jest także fakt, że nie widać na nich zabrudzeń z kurzu, pyłów i drobnych okruchów. Znakomicie zdają egzamin w kuchniach i dużych salonach, gdzie powinno być jasno i przestronnie.

Na specjalne okazje - aranżacja w negatywie
Ciemne odmiany drewna, takie jak akacja, palisander i mahoń nie są tak powszechnie stosowane we wnętrzach. Jeśli jednak wybierzemy taki gatunek, możemy być pewni niepowtarzalnego efektu. Jasne meble, podkreślone ciemnymi podłogami wprowadzają do wnętrz szlachetną elegancję i nutkę luksusu. Łagodna, subtelna i wyrafinowana aranżacja i ciemne, nasycone kolory oddziałowują kojąco, pozwalają się odprężyć i odpocząć. Podłoga o głębokich barwach brązu, wpadających w czerwień lub nawet czerń pozwala stworzyć dojrzałe i wyważone projekty np. salonu gościnnego, czy eleganckiej sypialni.

Perfekcyjne wykończenie
Ciemne podłogi np. z litego drewna akacji bądź mahoniu, wcale nie wymagają szczególnej pielęgnacji. – Podłogi lakierowane są łatwe w utrzymaniu – w razie zabrudzenia wystarczy odkurzyć i raz na jakiś czas przetrzeć je wilgotną szmatką, żeby usunąć zabrudzenia powstałe w toku użytkowania. Twarda warstwa lakieru skutecznie chroni drewno przed zarysowaniami i uszkodzeniami mechanicznymi, więc podłoga może nam służyć przez wiele lat – podpowiada Katarzyna Wątor, ekspert marki Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

Decydując się na podłogę do mieszkania musimy kierować się kilkoma aspektami. Należy określić jakie są główne funkcje konkretnego pomieszczenia, jaka jest intensywność użytkowania. Ciemne podłogi to oryginalne rozwiązanie, które uszlachetni wnętrze. Projektując przestrzeń użytkową, warto pomyśleć o stworzeniu wyrafinowanego azylu, w którym postawimy na piękno głębokich tonów mahoniu lub barwy szlachetnych trunków np. Cognac czy Gold whisky akacjowych desek.


Źródło: Toolbox Creative Communications
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Kopp