poniedziałek, 29 lipca 2013

Chłodne poddasze

Urządzanie gabinetu, pokoju gościnnego lub wypoczynkowego na poddaszu staje się coraz bardziej popularne. Zyskujemy dodatkową powierzchnie mieszkalną. Rozwiązanie to bywa jednak czasem kłopotliwe. W upalne dni temperatura pod dachem bywa nie do wytrzymania. Dlatego zanim przystąpimy do urządzania, powinniśmy uprzednio przygotować pomieszczenie.


Są metody, aby uniknąć skrajnych temperaturom na poddaszu. Kluczowa jest właściwa izolacja dachu. Musi być jednak właściwie zamontowana i wykonana z wysokiej jakości materiałów. Takie rozwiązanie w okresie zimowym zapobiegnie przemarzaniu, a w lecie przegrzewaniu pomieszczenia. Termoizolacja to inwestycja na lata.

Chłodno, cicho i bezpiecznie
W przypadku poddaszy, najbardziej optymalna okazuje się wełna skalna: poza dobrą ochroną przed zmianami temperatur, posiada także inne zalety. Dach pokryty warstwą wełny skalnej jest odpowiednio wytłumiony. Materiał stanowi barierę akustyczną, likwidującą hałasy dochodzące z zewnątrz (np. odgłosy gradu czy deszczu). – Warto także wspomnieć, że wełna skalna jest zaklasyfikowana do najwyższej klasy reakcji na ogień: A1. Oznacza to, że jest materiałem niepalnym, w przypadku pożaru nie powoduje więc rozprzestrzeniania się ognia ani niebezpieczeństwa powstawania trujących gazów – wyjaśnia Tomasz Kwiatkowski z firmy ROCKWOOL.

Właściwie przygotowane poddasze pozwala na zaaranżowanie w domu dodatkowego pokoju, na który nie było wcześniej miejsca. Nawet niewielki, ciekawie urządzony metraż sprawdzi się np. jako miejsce pracy, odpoczynku, pokój dziecka czy mała.

Krok po kroku: izolujemy poddasze


1. Krok | Pomiar rozstawu krokwi
Należy dokładnie zmierzyć rozstaw pomiędzy krokwiami. Pozwoli to przyciąć płyty wełny mineralnej do pożądanego wymiaru.


2. Krok | Dopasowanie płyty z wełny mineralnej
płyt należy odciąć kawałki o 1,5 - 2cm większe od odległości w świetle pomiędzy krokwiami. Wycięcie trochę większego rozmiaru pozwoli na lepsze wykorzystanie właściwości wełny mineralnej.


3. Krok | Montaż płyty pomiędzy krokwiami
Ponieważ standardowa wysokość krokwi wynosi 16cm, a zalecana grubość izolacji w energooszczędnym poddaszu to 27-30cm, izolację wykonuje się w 2 warstwach. Pierwszą warstwę umieszcza się pomiędzy krokwiami, układając płyty na lekki wcisk.


4. Krok | Pierwsza warstwa izolacji
Skalna wełna mineralna, po umieszczeniu pomiędzy krokwiami, utrzymuje się pomiędzy elementami konstrukcji dachu. Widoczna na zdjęciu płyta TOPROCK SUPER nie wymaga mocowania sznurkiem lub drutem do krokwi. To ułatwia montaż i skraca czas wykonania izolacji. Im grubsza płyta oraz im mniejsza odległość między krokwiami, tym płyta lepiej utrzyma się na miejscu.


5. Krok | Montaż wieszaków do poddaszy i montaż rusztu
Drugą warstwę izolacji umieszcza się w przestrzeni między krokwiami a płytą gipsowo-kartonową. Przestrzeń taką uzyska się wybierając ruszt o lekkiej konstrukcji. Dobrze do tego celu wykorzystać wieszaki do poddaszy o regulowanej wysokości w kształcie litery U i profile typu C. Mocuje się je prostopadle do krokwi. Druga warstwa izolacji pozwala na zmniejszenie podłużnych mostków termicznych powstałych w miejscu styku krokwi z wełną.


6. Krok | Układanie izolacji w listwach rusztu i montaż listew rusztu
Przed założeniem rusztu warto wypełnić jego listwy resztkami wełny, które pozostały po docinaniu płyt. Zapewni to ciągłość izolacji termicznej. Następnie montuje się listwy na wieszakach.


7. Krok | Układanie drugiej warstwy izolacji
Dopiero pomiędzy tak przygotowany ruszt układa się drugą warstwę izolacji. Na zdjęciu montaż płyty SUPERROCK.


8. Krok | Montaż płyt kartonowo gipsowych
Jeżeli na poddaszu planujemy urządzić kuchnię albo łazienkę, należy jeszcze przykleić folię paroizolacyjną do stalowego rusztu. Wykonuje się to przy pomocy taśmy dwustronnej, pozostawiając 10cm zakładki. Jeśli pomieszczenie będzie „suche”, do rusztu przykręca się od razu warstwę wykończeniową: panele lub płyty kartonowo-gipsowe.


Źródło: Toolbox Creative Communications
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Rockwool