środa, 5 czerwca 2013

Vademecum pomp ciepła – słowniczek najważniejszych pojęć


Instalacja pompy ciepła
Pompy ciepła to instalacje grzewcze, które staja się coraz bardziej popularne zwłaszcza dzięki obniżeniu ich ceny zakupu, ale również za sprawą wzrostu stawek paliw grzewczych. Także przepisy unijne dotyczące budownictwa energooszczędnego i pasywnego sprawiają, że pompy ciepła stają się powoli standardem. Co warto wiedzieć i na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę przed kupnem systemu? Razem z firmą NTS Energy prezentujemy najważniejsze pojęcia.

POMPA CIEPŁA
Urządzenie grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii. Funkcjonuje na zasadzie podobnej do lodówki. Pobiera po stronie wejściowej ciepło o niskiej temperaturze i oddaje je o wyższej temperaturze po stronie ogrzewania. Górnym źródłem jest instalacja c.o. i/lub c.w.u. Źródłem ciepła niskotemperaturowego mogą być natomiast: powietrze, woda i grunt.

POWIETRZNA POMPA CIEPŁA
Urządzenie pobierające ciepło z powietrza otoczenia (w domu lub na zewnątrz domu) i przekazujące go wodzie w celów jej ogrzewania. Powietrze ogrzewane przez promienie słoneczne będzie zawierało energię cieplną, również w temperaturach minusowych.

COP (Coefficient of Performance) – Współczynnik efektywności pompy ciepła
Jest stosunkiem oddanej energii cieplnej do energii napędowej niezbędnej do pracy pompy (COP=moc grzewcza/moc elektryczna). Współczynnik efektywności zależny jest od różnicy temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem ciepła – im mniejsza różnica tym praca pompy ciepła jest efektywniejsza. Systemy grzewcze z niską temperaturą pracy (np. ogrzewania podłogowego) oparte o pompę ciepła osiągają wysokie współczynniki efektywności przy możliwie niskich kosztach eksploatacji. Np. dla COP=4, 1 kWh prądu potrzebny do pracy pompy pozwala wytworzyć 4 kWH energii grzewczej.

BUFOR
Zbiornik wody znajdujący się pomiędzy pompą ciepła a resztą układu c.o. - Jest on obecnie niezbędny w przypadku montażu nowej pompy – niewielki wydatek pozwoli potem sporo zaoszczędzić na rachunkach – tłumaczy Andrzej Wicher, ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o. Pompa grzeje bufor (szybciej i taniej) a nastepnie z bufora energia jest pobierana dalej do grzejników lub klimakonwektorów.

ZASOBNIK C.W.U.
Zwany zbiornikiem ciepłej wody użytkowej. Zależnie od potrzeb rodziny (np. jej wielkości) zbiorniki mają pojemność 150 l lub 500 l. Mogą być zasilane równocześnie przez grzałkę, solary lub kominek z płaszczem. - Zawsze zaleca się zamówić grzałkę do zbiornika – przyda się kiedy szybko potrzebujemy dużej ilości ciepłej wody (np. w przypadku niezapowiedzianej wizyty rodziny) – podpowiada ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.

CIEPŁO ZIEMI
Pojęcie to jest zazwyczaj stosowane w połączeniu z pompami ciepła używanymi dla celów grzewczych. Energia cieplna jest pobierana z gruntu za pośrednictwem przewodów miedzianych, a w jej skład wchodzą np. promieniowanie słoneczne, opady itp.

CZYNNIK CHŁODZNICZY
Ciecz o niskiej temperaturze wrzenia, która w procesie obiegu paruje na skutek pobierania ciepła, a następnie po oddaniu go ponownie przechodzi do stanu ciekłego.

INSTALACJA POMPY CIEPŁA
Instalacja wytwarzająca ciepło składa się z agregatu pompy i instalacji źródła ciepła (np. kolektorów ziemnych, sond ziemnych itp.), a także z elementów techniki regulacyjnej, pompy cyrkulacyjnej instalacji ogrzewania i opcjonalnie zbiornika buforowego oraz na podgrzaną wodę.

MOC GRZEWCZA
Moc grzewcza jest użytkowym ciepłem ogrzewania oddawanym w określonym czasie (np. w ciągu godziny) przez jego wytwornicę. Jest ona okreslana w kilowatach (kW). Moc grzewcza musi odpowiadać co najmniej obciążeniu grzewczemu budynku.

SOLANKA
Płyn solankowy jest mieszanką wody i środka chroniącego przed zamarzaniem. Mieszanka ta jest używana w systemach pomp jako nośnik ciepła.

SPRĘŻARKA
Sprężarka jest elementem pompy ciepła lub maszyny do sprężania gazów. W przypadku pomp czynnik roboczy jest sprężany dla celów podniesienia temperatury.

Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): NTS-Energy sp. z o.o.