
POMPA CIEPŁA
Urządzenie grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii. Funkcjonuje na zasadzie podobnej do lodówki. Pobiera po stronie wejściowej ciepło o niskiej temperaturze i oddaje je o wyższej temperaturze po stronie ogrzewania. Górnym źródłem jest instalacja c.o. i/lub c.w.u. Źródłem ciepła niskotemperaturowego mogą być natomiast: powietrze, woda i grunt.
POWIETRZNA POMPA CIEPŁA
Urządzenie pobierające ciepło z powietrza otoczenia (w domu lub na zewnątrz domu) i przekazujące go wodzie w celów jej ogrzewania. Powietrze ogrzewane przez promienie słoneczne będzie zawierało energię cieplną, również w temperaturach minusowych.
COP (Coefficient of Performance) – Współczynnik efektywności pompy ciepła
Jest stosunkiem oddanej energii cieplnej do energii napędowej niezbędnej do pracy pompy (COP=moc grzewcza/moc elektryczna). Współczynnik efektywności zależny jest od różnicy temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem ciepła – im mniejsza różnica tym praca pompy ciepła jest efektywniejsza. Systemy grzewcze z niską temperaturą pracy (np. ogrzewania podłogowego) oparte o pompę ciepła osiągają wysokie współczynniki efektywności przy możliwie niskich kosztach eksploatacji. Np. dla COP=4, 1 kWh prądu potrzebny do pracy pompy pozwala wytworzyć 4 kWH energii grzewczej.
BUFOR
Zbiornik wody znajdujący się pomiędzy pompą ciepła a resztą układu c.o. - Jest on obecnie niezbędny w przypadku montażu nowej pompy – niewielki wydatek pozwoli potem sporo zaoszczędzić na rachunkach – tłumaczy Andrzej Wicher, ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o. Pompa grzeje bufor (szybciej i taniej) a nastepnie z bufora energia jest pobierana dalej do grzejników lub klimakonwektorów.
ZASOBNIK C.W.U.
Zwany zbiornikiem ciepłej wody użytkowej. Zależnie od potrzeb rodziny (np. jej wielkości) zbiorniki mają pojemność 150 l lub 500 l. Mogą być zasilane równocześnie przez grzałkę, solary lub kominek z płaszczem. - Zawsze zaleca się zamówić grzałkę do zbiornika – przyda się kiedy szybko potrzebujemy dużej ilości ciepłej wody (np. w przypadku niezapowiedzianej wizyty rodziny) – podpowiada ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.
CIEPŁO ZIEMI
Pojęcie to jest zazwyczaj stosowane w połączeniu z pompami ciepła używanymi dla celów grzewczych. Energia cieplna jest pobierana z gruntu za pośrednictwem przewodów miedzianych, a w jej skład wchodzą np. promieniowanie słoneczne, opady itp.
CZYNNIK CHŁODZNICZY
Ciecz o niskiej temperaturze wrzenia, która w procesie obiegu paruje na skutek pobierania ciepła, a następnie po oddaniu go ponownie przechodzi do stanu ciekłego.
INSTALACJA POMPY CIEPŁA
Instalacja wytwarzająca ciepło składa się z agregatu pompy i instalacji źródła ciepła (np. kolektorów ziemnych, sond ziemnych itp.), a także z elementów techniki regulacyjnej, pompy cyrkulacyjnej instalacji ogrzewania i opcjonalnie zbiornika buforowego oraz na podgrzaną wodę.
MOC GRZEWCZA
Moc grzewcza jest użytkowym ciepłem ogrzewania oddawanym w określonym czasie (np. w ciągu godziny) przez jego wytwornicę. Jest ona okreslana w kilowatach (kW). Moc grzewcza musi odpowiadać co najmniej obciążeniu grzewczemu budynku.
SOLANKA
Płyn solankowy jest mieszanką wody i środka chroniącego przed zamarzaniem. Mieszanka ta jest używana w systemach pomp jako nośnik ciepła.
SPRĘŻARKA
Sprężarka jest elementem pompy ciepła lub maszyny do sprężania gazów. W przypadku pomp czynnik roboczy jest sprężany dla celów podniesienia temperatury.
Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): NTS-Energy sp. z o.o.