czwartek, 27 czerwca 2013

Trwały taras na wspornikach


Piękny taras to nie tylko wyrafinowana estetyka łącząca się z otaczającą przestrzenią, ale również nadzwyczajna trwałość. Ozdobne płyty betonowe Monza i Maxima, o regularnych kształtach i grubości, znakomicie nadają się na nawierzchnię tarasów domów jednorodzinnych oraz dużych balkonów w blokach i domach szeregowych. Do ich montażu najlepiej użyć wsporników.

Każdy chce mieć swoje miejsce na ziemi. Relaks na tarasie, w letni wiosenny wieczór, z widokiem na ogród, kojąco działa nie tylko na ciało. Dodajmy - odpoczynek na prawidłowo wykonanym tarasie. Planując budowę tarasu warto zdecydować się na rozwiązania sprawdzone i najlepsze – rozwiązania, które eliminują ryzyko wystąpienia błędów, wysokich kosztów oraz ewentualnych poprawek. Trwałą nawierzchnię o ciekawym wyglądzie gwarantuje taras ułożony na specjalnych wspornikach.

Taras na podbudowie czy na wylewce?
Planując budowę tarasu na gruncie możemy wybrać jedną z dwóch metod. Pierwszy sposób polega na odpowiednim zagęszczeniu podłoża oraz wykonaniu opaski ograniczającej. W takim wypadku profesjonalna ekipa z wykonaniem prac nie powinna mieć problemów. Co więcej - wykonany w taki sposób taras, na zagęszczonym podłożu, z zachowaniem reżimu technologicznego, posłuży nam przez wiele lat.

Nie jest to takie oczywiste w przypadku budowy tarasu na wylewce betonowej pokrytej płytkami ceramicznymi. Metoda ta jest czasochłonna i wymaga ogromnej precyzji, ponadto obarczona jest dużym ryzykiem popełnienia wielu błędów wykonawczych, a wśród można wymienić: użycie zbyt małego zbrojenia płyty, niewłaściwe fundamentowanie czy też źle wykonaną izolację przeciw wilgoci. Może się okazać, że pozornie dobrze wykonany taras, po jednej zimie, wymagać będzie skomplikowanej i drogiej naprawy.

W przypadku tarasu na stropie najczęściej stosowane są mrozoodporne płytki gresowe. Są one klejone do przygotowanej wcześniej wylewki betonowej, która musi być we właściwy sposób zabezpieczona przed działaniem wilgoci. Niestety stosując ten sposób montażu dysponujemy ograniczoną gamą środków izolacyjnych, co może skutkować tym, że woda z czasem zniszczy nasz taras.

Na łatwo, szybko i bezpiecznie
Bezkonkurencyjną, łatwą w wykonaniu, i pozwalającą uniknąć błędów wykonawczych metodą budowy tarasu jest technologia tarasu wentylowanego. Taras wentylowany to bardzo prosta konstrukcja złożona ze wsporników, o stałej lub regulowanej wysokości, ustawionych na stabilnym podłożu oraz połozonych na nich płytach. Tak wykonany taras gwarantuje trwałą nawierzchnię o estetycznym wyglądzie.

- Budując taras przy stosowaniu wsporników nie zachodzi potrzeba używania skomplikowanych narzędzi, a taras układa się na sucho, bez stosowania chemii budowlanej. W tym wypadku nie występują problemy z uszczelnianiem, o wiele prostsze jest również przygotowanie podłoża. Ponadto pomiędzy płytami a gruntem, bez przeprowadzania skomplikowanych prac budowlanych, bardzo łatwo możemy ułożyć instalację elektryczną i wodną, a jeśli zachodzi taka konieczność taras można bardzo szybko i prosto zdemontować. Przy tak ułożonym tarasie nie występuje również zjawisko odspajania się płyt pod wpływem mrozu – mówi Tomasz Kopyra Koordynator ds. rozwoju rynku firmy Libet.

W przypadku tarasu wentylowanego na stropie zastosowanie systemu ze wspornikami pozwala nie tylko na bardziej precyzyjne wykonanie izolacji zabezpieczającej przed szkodliwym działaniem wody, ale także zastosowania praktycznie dowolnych materiałów, począwszy od środków bitumicznych, na foliach i membranach dachowych skończywszy. Jedynym wymogiem w tym wypadku jest konieczność właściwego ukształtowania spadku wylewki, od którego zależeć będzie odprowadzanie wody deszczowej. Regulowane wsporniki umożliwiają utrzymanie szerszej przestrzeni pomiędzy płytami, a podłożem, co daje większe możliwości jej zagospodarowania. To idealne rozwiązanie, gdy chcemy aby taras częściowo lub w całości znajdował się nad basenem lub oczkiem wodnym.


Źródło: PRoteina PR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Libet