czwartek, 27 czerwca 2013

Sztuka podlewania latem

Podlewanie roślin, kwiatów, iglaków latem
Latem, kiedy dni są ciepłe i słoneczne, jedną z ważniejszych czynności w ogrodzie jest podlewanie. Nie jest to jednak tak proste zadanie. Zależnie od typu ogrodu, a co za tym idzie posiadanych roślin, należy dobrać nie tylko odpowiednią metodę nawadniania, ale także zakupić odpowiedni sprzęt. Co w takim razie należy wiedzieć?

Ogród z dużym trawnikiem
Każdy posiadacz trawnika dobrze wie, jak istotne jest podlewanie w trakcie upałów. Trawa pozbawiona wody szybko żółknie i usycha. Jej korzenie mogą sięgać nawet 10-15cm w głąb gruntu, dlatego lekkie podlewanie lub oczekiwanie na letnie deszcze może nie wystarczyć. Trawa potrzebuje tyle wody, by mogła ona przedostać się do niższych warstw gleby. Dobrą metodą na podlewanie trawnika będzie użycie węża z nałożonym na końcówkę pistoletem z sitkami i dyszami rozpraszającymi strumień wody. Innym wartym polecenia sposobem jest użycie zraszaczy obrotowych, pamiętając jednak, by przestawiać zraszacz w różne miejsce działki, gdyż zbyt długo pozostawiony w jednym miejscu może prowadzić do uszkodzenia darni. Latem, podlewanie powinno odbywać się wczesnym rankiem lub wkrótce po zmierzchu, kiedy słońce nie odparowuje tak szybko wody. Podlewanie podczas sporego nasłonecznienia może doprowadzić także do wypalania liści, kiedy to krople wody skupiają promienie słoneczne jak soczewka. Ilość wody wykorzystanej do optymalnego podlania trawnika zależy od gruntu, na jakim rośnie darń. Zakłada się, że w naszym klimacie optymalna dawka wody wynosi 5L na 1m kw. dla gruntu przepuszczalnego i 3L dla gruntu nieprzepuszczalny jak np. glina. Lepiej podlewać obficie i rzadziej, niż mało i często.

Kwiaty i rabatki
Przy podlewaniu kwiatów dobrym przyjacielem ogrodnika będzie konewka. Zanim jednak przystąpimy do podlewania powinniśmy odpowiednio przygotować glebę do efektywnego wchłaniania wody. Tutaj z pomocą przychodzi naturalna ściółka. Systematyczne jej rozsypywanie na powierzchni gleby pod konarami drzew i krzewów jest korzystne z kilku względów. Przede wszystkim ściółka ogranicza parowanie i ubytek wilgoci z gleby, co przyczynia się też do oszczędzania wody. W trakcie upalnego lata i suchej pory roku najwięcej uwagi warto poświęcić jednorocznym rabatom i płytko korzeniącym się roślinom wieloletnim (np. azalie i różaneczniki, hortensje, piwonie, funkie, paprocie). Wszystkie te gatunki wymagają regularnego i obfitego podlewania. Susza jest dla nich szczególnie trudnym okresem z powodu płytkiego zakorzenienia roślin. Małe rabaty można podlewać konewką, dla większych wygodniejszym rozwiązaniem będzie użycie węża ogrodowego lub nawadniania kropelkowego. Używając węża musimy zwrócić uwagę na strumień wody, tak aby nie był zbyt silny i nie uszkodził roślin i nie wymył ziemi okrywającej korzenie bylin. Ciekawym, dostępnym na rynku rozwiązaniem łączącym zalety zastosowania węża ogrodowego i konewki są konewki akumulatorowe jak np. Aquatrolley A 300 od AL-KO. Zasada działania takich urządzeń pozwala na podlewanie roślin w każdym miejscu ogrodu bez używania kłopotliwego węża ogrodowego lub dźwigania ciężkiej podlewaczki. Do łagodnego podlewania można też użyć dodatku nawozu.

Iglaki
Odpowiednie podlewanie drzewek oraz krzewów iglastych wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Nie wolno zraszać roślin po igłach i tak zwanej „zielonej masie”. Sprzyja to bowiem rozwojowi grzybów i chorób, które mogą poważnie zaszkodzić roślinom. Dodatkowo krople na zielonej masie, skupiając promienie słoneczne, będą powodować uszkodzenia mechaniczne w wyniku czego gałązki nie tylko zbrązowieją, ale w dużej mierze po prostu obumrą. Taka martwa tkanka stanie się idealną pożywką dla bakterii, pasożytów oraz patogenów. Jaki sprzęt w takim razie wybrać by móc zapewnić optymalne nawadnianie drzew iglastych? Odradza się użycie zraszaczy np. przy okazji deszczowania trawnika. Chociaż jest to niewątpliwie najtańszy sposób podlewania to powoduje on często wiele problemów. Źle zaprojektowany system nawadniający, którego wymiana z różnych powodów jest niemożliwa powinien być używany jedynie w nocy, kiedy temperatura jest niższa. Dodatkowo należy okresowo opryskiwać rośliny preparatami grzybobójczymi. Najlepszym sposobem na podlewanie iglaków to tzw. podlewanie „na miseczkę”. Wokół rośliny należy wykopać płytkie zagłębienie, w którym będzie mogła zbierać się woda. Dzięki temu zadbamy o dostarczenie jej do korzenia rośliny. Nie należy jednak zbyt obficie podlewać iglaków, ponieważ stwarzamy wówczas zagrożenie pojawienia się zgnilizny korzennej. Utrzymanie wilgotnej gleby jest ważne przy hodowli cypryśnika błotnego, metasekwoi chińskiej, choin kanadyjskich, cypryśników japońskiego i groszkowego oraz większości jodeł. Wyjątkowo wrażliwe na usychanie są młode rośliny ze słabo rozwiniętym systemem korzeniowym penetrującym tylko niewielką część podłoża. Podlewanie do korzenia najwygodniej przeprowadzimy za pomocą węża lub konewki akumulatorowej. Dzięki takiemu nawadnianiu rośliny same wchłoną wodę i uzupełnią potrzebną ilość płynów.

Ogród z drzewkami owocowymi
Posiadacze drzew owocowych muszą dbać o ich podlewanie szczególnie w okresie początkowego wzrostu. W trakcie suszy młode drzewka, które mają jeszcze słabo wykształcony system korzeniowy potrzebują sporych ilości wody. Najlepiej podlewać je rzadziej, ale obficie. Aby zapobiegać przesuszaniu gleby warto wykorzystać naturalną ściółkę z przekompostowanej kory. Glebę wokół młodych drzewek można ściółkować drobną korą, która będzie magazynem wody i składników pokarmowych. Kora wygląda naturalnie i będzie świetną ozdobą sadu. Obfite nawadnianie sadu wymaga rozwiązań dla wygodnej dystrybucji wody. Do podlewania młodych drzewek owocowych warto wykorzystać pompy ogrodowe. Zależnie od źródła pobierania wody można wybrać pompę powierzchniową lub głębinową. Jeżeli do poboru wody wykorzystuje się studzienkę z trudno dostępnym, wąskim otworem warto zainwestować w pompę głębinową o wysokiej wydajności. Przykładem takiego urządzenia jest AL-KO TBP 3300/7. Właścicielom szerokich studzienek lub głębokich stawów do właściwego nawadniania i podlewania przyda się pompa powierzchniowa posiadająca silnik z systemem przeciw przeciążeniowym jak np. AL-KO Jet 3500 Classic. Pompy znakomicie sprawdzają się w warunkach ogrodu zawierającego kilka drzewek owocowych, natomiast przy większym sadzie należy dodatkowo zadbać o regulację stałego ciśnienia wody dla nawodnienia tego obszaru. Tutaj pomocnym urządzeniem będzie hydrofor regulujący ciśnienie i posiadający system zabezpieczających zaworów odpowiadających za kontrolę przepływu wody. Przykładem takiego urządzenia będzie hydrofor AL-KO HW 3500 Classic przeznaczony do ciągłej pracy na zróżnicowanym terenie.

Niezależnie od posiadanych roślin, każdy ogrodnik musi pamiętać o dostosowaniu prac nad zielenią do pogody. Kapryśne polskie lato może zaserwować nam albo gorącą suszę wymagającą wiele dbałości o rośliny lub regularne deszcze, przez które możemy przez długie tygodnie zapomnieć o podlewaniu. Warto więc odpowiednio przygotować się na każdą ewentualność, co można zrobić za sprawą przeznaczonych do tego specjalnych narzędzi.

Źródło: Clearsense
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): AL-KO