czwartek, 27 czerwca 2013

Sufit podwieszany w trosce o oszczędności energetyczne


Elementy wykończeniowe - w tym także sufity podwieszane - podobnie, jak materiały budowlane i konstrukcyjne, odgrywają ważną rolę w procesie efektywnego wykorzystywania energii w zielonych budynkach.


We nowoczesnym budownictwie coraz większą uwage zwraca się się na tzw. zielone rozwiązania. Ekologiczne realizacje to jednak nie tylko projekty przyjazne dla środowiska naturalnego. Współczesny, energooszczędny i zrównoważony budynek to kwintesencja innowacyjnych rozwiązań i najwyższej jakości materiałów, dzięki którym możliwa jest maksymalna dbałość o środowisko zewnętrzne i wewnętrzne, a także komfort, bezpieczeństwo i ergonomię użytkowania.

Sufit ma znaczenie!
- Projektując budynek energooszczędny, architekci koncentrują się głównie na materiałach budowlanych – począwszy od izolacji, a skończywszy na montażu specjalnych okien. Jednak w procesie efektywnego wykorzystania energii, równie ważną rolę odgrywają takie materiały wykończeniowe, jak np. sufity podwieszane – wyjaśnia Anna Baczkowska, architekt i kierownik technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Armstrong. Ponieważ sufity podwieszane są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem we wnętrzach obiektów o zróżnicowanych funkcjach, należy się spodziewać, że ich obecność może mieć istotny wpływ na jakość środowiska wewnętrznego oraz efektywność energetyczną. – Odpowiednio dobrane sufity podwieszane pozwalają na uzyskanie oszczędności energii elektrycznej przede wszystkim dzięki bardzo wysokiemu poziomowi odbicia światła – tłumaczy Anna Baczkowska.

Rola odbicia światła
Wysoki współczynnik odbicia światła poprawia oświetlenie wnętrza, pozwalając na zastosowanie mniejszej liczby opraw oświetleniowych, zredukowanie mocy oświetlenia elektrycznego, a zatem również obniżenie kosztów konserwacji i napraw. - Sufity podwieszane o współczynniku odbicia światła na poziomie 90% lub wyższym, np. ULTIMA i PERLA, gwarantują realne oszczędności. Dzięki wzmocnieniu efektywności oświetlenia pośredniego i poprawie jasności całego pomieszczenia, możliwe jest odzyskanie nawet do 90% światła. Dla porównania, tradycyjne sufity pozwalają jedynie na 75% rekompensatę - podkreśla Anna Baczkowska. Ponadto, zastosowanie sufitów podwieszanych Armstrong, pozwala na uzyskanie 20% oszczędności w przypadku korzystania z oświetlenia pośredniego (elektrycznego) oraz prowadzi do zmniejszenia całkowitych kosztów energii elektrycznej w budynku nawet o 11%.

Jeszcze więcej oszczędności!
Ciekawym i godnym uwagi rozwiązaniem są płyty sufitowe z wbudowanymi kapsułami z materiałem zmiennofazowym, które pozwalają na utrzymanie komfortu cieplnego we wnętrzach i optymalizowanie kosztów zużycia energii potrzebnej do jego osiągnięcia. – Taką innowację wprowadziliśmy niedawno do oferty naszych sufitów metalowych nieperforowanych. Wspólnie z firmą BASF stworzyliśmy rewolucyjny produkt, CoolZone, który kumuluje, a następnie uwalnia duże ilości energii, by w ten sposób znacznie obniżać koszty chłodzenia i pozwalać utrzymać komfortową temperaturę pomieszczeń. Ekologiczny sufit CoolZone z mikrokapsułkami BASF Micronal to rozwiązanie na miarę XXI wieku! – dodaje Anna Baczkowska.

Czy wiesz, że…?
Tworzymy błyskotliwe zielone systemy! Firma Armstrong od lat tworzy rozwiązania, dzięki którym zielone budynki stają się jeszcze bardziej energooszczędne, ergonomiczne i komfortowe. Inicjatywy oraz produkty firmy Armstrong są często wyróżniane nagrodami oraz certyfikatami. Dla przykładu, produkt CoolZone otrzymał w 2012r. nagrodę „Green Product of the Year – Zielony Produkt Roku” przyznawaną przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.

Więcej informacji na stronie : www.armstrong.pl/sufity

Źródło: YASNA Communications
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Armstrong