czwartek, 20 czerwca 2013

Postaw na wytrzymałość, czyli betonowe ogrodzenie posesji

Ogrodzenia z betonu są wciąż popularne nie tylko w przestrzeni publicznej, ale także wokół gospodarstw domowych. Ich sukces to niska cena, a także efekt, który można uzyskać dzięki znacznemu zwiększeniu asortymentu oraz estetyki betonowych elementów ogrodzeń.

Najczęściej spotykane są ogrodzenia w formie prefabrykowanych paneli, różnego rodzaju bloków, kształtek, a także zbrojonego betonu. Poza standardowymi prefabrykatami dostępne są także takie o bardziej wymyślnych formach. Mogą one mieć postać nawiązującą do kamieni, skał, a nawet rustykalnych cegieł. Korzystając z tego typu materiału nie trzeba wykonywać dodatkowych obróbek, a ich montaż jest dość łatwy.

Nie tylko wokół domu
Oprócz domów jednorodzinnych ogrodzenia betonowe spotkamy w miejscach, których ochrona wymaga szczególnego zabezpieczenia. Są to m.in. szpitale, budynki administracyjne, szkoły. Montuje się je także na osiedlach monitorowanych oraz wokół rezydencji znanych osób. Znajdują one również zastosowanie w przemyśle, gdzie osłaniają hale produkcyjne, magazyny i centra logistyczne. Stosowane są także z powodzenim wokół centrów rekreacyjnych i sportowych. Jak widać ogrodzenia betonowe spotkamy wszędzie.

Wielość zalet
Główną cechą ogrodzeń betonowych jest trwałość oraz wytrzymałość. Często zapomina się o innych właściwościach, wśród których należy wymienić: funkcjonalność, solidność, estetyka, bogactwo form, odporność na czynniki zewnętrzne oraz co ważne, możliwość malowania na dowolny kolor. Wszystkie one umożliwiają osiągnąć wyjątkowy efekt wizualny, który będzie współgrał z otoczeniem. Aby nasze ogrodzenie cieszyło oko przez długie lata warto pomalować je odpowiednim preparatem.

Ogrodzić, a potem pomalować
Malowanie to najważniejsza forma konserwacji ogrodzenia z betonu, która pozwoli zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie UV, wnikanie zanieczyszczeń, karbonatyzacja czy też opady. Dobór farb uzależniony jest od standardu realizacji ogrodzenia. – Ogrodzenie wykonane w prawidłowy sposób można bez większych problemów malować farbami akrylowymi lub akrylowo-silikonowymi , które są ogólnie dostępne w większości sklepów budowlanych – radzi Janusz Kornaś, ekspert marki BETONDUR OGRODZENIA.

Po zakupie właściwej farby, można rozpocząć malowanie. Warto przy tym pamiętać, że beton musi być odpowiednio do tego przygotowany, tzn. musi być czysty oraz gładki. Nie mogą znajdować się na nim także żadne rysy. Starą powłokę, jeśli jest w nienajlepszym stanie, trzeba dokładnie usunąć. - Przed samym malowaniem podłoże trzeba dokładnie odpylić i osuszyć – przypomina ponadto Kornaś. Następnie na uprzednio zagruntowany beton nakłada się warstwę farby. Najlepiej wykonać to dwukrotnie za pomocą wałka lub natryskowo, zachowując wskazane w instrukcji odstępy czasowe. Tak przygotowane ogrodzenie pozostawia się do wyschnięcia.

By cieszyło latami
Ogrodzenie betonowe jest przewidziane na długie lata, dlatego należy jego realizację odpowiednio przeanalizować. Wybierając betonowe ogrodzenie należy pamiętać o powstającym wraz z nim ograniczeniu światła. Wraz z jego powstaniem pewne partie ogrodu mogą zostać zacienione. Warto także przemyśleć wybór bramy, gdyż nie każda dopasuje się technicznie i stylistycznie do całej realizacji.

Nie zaleca się także przesadnej oszczędności na całości projektu. Wszystko po to by nie martwić się późniejszymi zbędnymi naprawami. Co konieczne, przy realizacji warto skonsultować się z geodetą oraz prawnikiem, tak by nie wejść w konflikt z sąsiadami lub gminą. Zadbajmy więc o każdy najmniejszy szczegół tego typu realizacji. Wszystkie te działania mają jeden cel – zadowolenia właściciela, które ma trwać latami.

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwa na: http://www.betondur.com

Źródło: Chemical Global
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Chemical Global