czwartek, 20 czerwca 2013

Porady: jak walczyć z upałem we wnętrzach?

Po przeciągającej się zimie i deszczowym początku lata nadeszły pogodne dni. Chociaż wakacyjna aura sprzyja wszelkim urlopowym aktywnościom, to przebywanie w budynkach biurowych czy domach przy temperaturach przekraczających 30 st. C potrafi być równie uciążliwe co trzaskające mrozy w połączeniu z zepsutym ogrzewaniem. Co zrobić aby w komforcie spędzić we wnętrzach najgorętsze miesiące lata?

Rolety
Duże ilości ciepłego powietrza dostają się latem do wnętrz przez okna. Dlatego podstawą w walce z upałem powinno być zainstalowanie rolet lub żaluzji przeciwsłonecznych – w szczególności dotyczy to pomieszczeń usytuowanych od strony południowej. „Najlepiej sprawdzą się rolety zainstalowane od zewnętrznej strony budynku, ponieważ zatrzymują one ciepło na zewnątrz. Jeśli już musimy zdecydować się na rolety wewnętrzne, należy upewnić się że wyposażone są one w specjalną powłokę odbijającą promienie słoneczne” – tłumaczy Dariusz Olszewski, doradca klienta w firmie Internorm.

Klimatyzacja
Najprostszym sposobem zapewnienia komfortu termicznego w czasie upałów jest inwestycja w klimatyzator. Urządzenia te potrafią szybko i skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, umożliwiając jej regulację w dowolnej chwili. Niestety rozwiązanie to wiąże się z kosztami – zarówno na etapie samej inwestycji (koszt dobrej jakości urządzenia wraz z montażem to wydatek nawet 10 tys. złotych), jak i późniejszej eksploatacji. Należy pamiętać, że oprócz wysokiego poboru prądu, klimatyzatory wymagają regularnych (2 razy do roku) przeglądów, których zaniechanie może powodować zagrzybienie urządzenia mogące prowadzić w konsekwencji do chorób górnych dróg oddechowych, łącznie z zapaleniem płuc.

Wentylatory
Nieco tańszą alternatywą są wentylatory, czyli popularne wiatraki. Pobudzają one ruch powietrza, które opływając nasze ciała przynosi ulgę: Kupno wentylatora to wydatek nieporównywalnie niższy w porównaniu do klimatyzatora, jednak ich działanie jest punktowe, a efekt zależny od ciągłej pracy, co wiąże się z wysokimi wydatkami na energię elektryczną.

Termomodernizacja
Chyba większość z nas zna przyjemne uczucie chłodu, który panuje latem w starych kamienicach. Podobnie jak zamki czy kościoły, nie wymagają one sztucznego obniżania temperatury ponieważ ich grube mury stanowią warstwę izolacyjną pozwalającą chronić ich wnętrza od upałów panujących na zewnątrz. Podobny efekt można osiągnąć w nowym budownictwie o znacznie cieńszych ścianach – wystarczy prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja. Polega ona na obłożeniu ścian styropianem lub wełną mineralną i wymianie starej stolarki okiennej na energooszczędną. Choć na etapie inwestycji rozwiązanie to może wydawać się drogie, to praktyka pokazuje, że - biorąc pod uwagę średni okres eksploatacji budynków - okazuje się skutecznym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. „Należy pamiętać, że przeprowadzając termomodernizację budynku pieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu: na stałe pozbywamy się problemu zbyt wysokiej temperatury latem, zapobiegając jednocześnie utracie cennego ciepła zimą” – podsumowuje Olszewski.

Więcej informacji na: http://www.okna-pasywne.pl

Źródło: Toolbox Creative Communications
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Internorm