niedziela, 16 czerwca 2013

Pompa ciepla do ogrzewania wody? Za i przeciw


Innowacyjne systemy ogrzewania wody łączą wygodę użytkowania z efektywnością i bezpieczeństwem. Podgrzewanie c.w.u. w bilansie budynku mieszkalnego ma duży udział w rocznych kosztach jego eksploatacji. Dlatego warto pamiętać, by włąściwie dobrać system grzewczy do potrzeb, zwracając uwagę na parametry techniczne urządzeń, ich sprawność, efektywność, niezawodność i jakość wykonania. Od tego zależy bowiem późniejsza wieloletnia praca całej instalacji.


NUOS i NUOS EVO od ARISTON THERMO
Ariston Thermo oferuje kompletną linię podgrzewaczy wody z pompą ciepła, zarówno w wersji zintegrowanej (monoblok), jak i w wersji z osobną jednostką zewnętrzną (Split). NUOS i NUOS EVO to znakomite połączenie zalet pompy ciepła typu powietrze-woda i energooszczędnego podgrzewacza c.w.u. Jeśli temperatura powietrza nie spada poniżej -7st. C, urządzenia te oddają przetworzoną z powietrza energię do zgromadzonej w zbiorniku wody, aby ją podgrzać (do 62st. C). Energia elektryczna potrzebna jest tu tylko do zasilenia kompresora i wentylatora.


SCHEMAT PODŁĄCZENIA POMPY
Instalacja wszystkich urządzeń linii NUOS i NUOS Evo – pomimo ich zaawansowanej technologicznie formy - jest łątwy. Jedyne czynności, jakie powinien wykonać instalator to doprowadzenie / odprowadzenie powietrza, podłączenie wlotu i wylotu wody do zbiornika oraz odprowadzenie kondensatu. Wystarczy wybrać rodzaj kanałów wentylacyjnych z szerokiej gamy potrzebnych akcesoriów, co pozwala maksymalnie dopasować instalację do każdego rodzaju warunków (można np. wykonać doprowadzenie powietrza z ogrzanego sąsiedniego pomieszczenia z zainstalowanymi urządzeniami które wytwarzają ciepło: kotły, pralki, lodówki, kuchenki). W wersji Split jednostka zewnętrzna nie wymaga wiercenia dużych otworów w murze. Wystarczy otwór o średnicy 50mm.

ZALETY POMP CIEPŁA

NUOS EVO
- COP 3.0*
- tryby pracy pompy ciepła (do 55ºC), pozwalający na większe oszczędności energii
- niskie zużycie energii elektrycznej (300W) w trybie pompy ciepła
- dodatkowe źródło ciepła - 1200[W] dzięki zabudowanej grzałce
- możliwość programowania dziennego
- funkcja Anty-Legionella
- podwójna anoda magnezowa

- COP 3,4* przy temperaturze powietrza 20ºC
- COP 2,6* przy temperaturze powietrza 7ºC
- praca w trybie pompy ciepła dla temperatury powietrza od -5ºC do 42ºC
- rurka skraplacza owinięta wokół zasobnika (bez kontaktu z wodą użytkową)
- tryb pracy pompy ciepła (do 62ºC), pozwalający na większe oszczędności energii
- obniżony poziom hałasu (FUNKCJA SILENT)
- zbiornik pokryty emalią tytanową
- niskie zużycie energii elektrycznej (250W) w trybie pompy ciepła
- dodatkowe źródło ciepła - dzięki zabudowanej grzałce
- funkcja GREEN i BOOST
- możliwość programowania dziennego
- funkcja Anty-Legionella
- podwójna anoda magnezowa

*Wg normy EN 255-3

PODGRZEWACZE NUOS – REALNE OSZCZĘDNOŚCI
Energia czerpana ze środowiska (powietrze, woda, ziemia) jest odnawialna i za darmo. Jedyną zużytą energią w tym procesie będzie energia elektryczna do zasilania kompresora, wentylatora i układu elektronicznego.

Poniższe oszczędności roczne obliczono biorąc pod uwagę wytyczne norm europejskich, gdzie zostało określone średnie roczne zużycie energii na podgrzanie ciepłej wody dla trzyosobowej rodziny oraz biorąc pod uwagę parametry i efektywność pompy ciepła NUOS EVO, zmierzoną dla temperatury powietrza 15st. C, w porównaniu do tradycyjnego podgrzewacza elektrycznego. Dane te pochodzą z informacji zebranych podczas wewnętrznych badań przeprowadzonych przez Ariston Thermo Group.

OKRES ZWROTU INWESTYCJI
Duże oszczędności energetyczne (do 70proc.) związane z zasadą działania pompy ciepła, wpływają na możliwość szybkiej amortyzacji inwestycji, nawet w ciągu czterech lat.

W 2015r. w życie wejdą dyrektywy, które nadadzą pompom ciepła duże znaczenie w pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. Zmienią się także wymagania względem instalatorów urządzeń grzewczych. Będzie wymagana od nich duża wiedza zarówno praktyczna, jak i teoretyczna. Dlatego już teraz warto zastanowić się nad zaplanowaniem tej właśnie instalacji w swoim własnym domu.

Źródło: AchA PR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Ariston