poniedziałek, 24 czerwca 2013

Case study: Instalacja energooszczędnego oświetlenia LED firmy Verbatim w palacu Esterháza

Pałac Esterháza oświetlenie ledowe LED Verbatim
Pałac Esterháza to jeden z najpiękniejszych budynków barokowych w Europie i co roku jest odwiedzany przez około 80 000 gości. Po gruntownej renowacji ta ikoniczna posiadłość, zbudowana na zlecenie księcia Mikołaja Esterházego w XVIII wieku, odzyskała znaczną część pierwotnego splendoru.

W zeszłym roku władze zamku rozpoczęły modernizację oświetlenia zamku. Zarząd we współpracy z węgierskim Towarzystwem Opieki nad Zabytkami postanowił rozpocząć wymianę lamp żarowych i halogenowych na nowoczesne oświetlenie LED. Było to duże i ambitne przedsięwzięcie, ponieważ pałac liczy 126 pomieszczeń, a wiele z jego spektakularnych sal jest oświetlonych antycznymi, kryształowymi kandelabrami.

Projekt wymiany oświetlenia zakończono do tej pory w 20 salach pokazowych, 12 apartamentach oraz w przyległych pomieszczeniach i korytarzach. Modernizację skończono także w pokojach mieszkalnych Księcia i Księżniczki, w wyłożonej lustrami Sali Zgromadzeń oraz w Sali Koncertowej, gdzie odbyły się premierowe wykonania wielu klasycznych kompozycji austriackiego kompozytora Josepha Haydna.

Podczas samej modernizacji kandelabrów zastąpiono lampami LED ponad 1250 żarówek świecowych, a także 200 żarówek okrągłych i reflektorów w innych oprawach. Nowe lampy LED o mocy 3,7 W zużywają zdecydowanie mniej energii niż standardowe żarówki żarowe i oferują jednocześnie światło o większym natężeniu lumenów. Zamek jest także niemal bez przerwy oświetlany, przez co 30-krotnie dłuższa żywotność pozwala na radykalne zmniejszenie kosztów jego utrzymania. Dzięki możliwości zmiany natężenia światła, kąta padania czy jego jasności pozwalają na stworzenie odpowiednich warunków do podziwiania sal i eksponatów w nich zgromadzonych.

Oświetlenie ma duży wpływ na komfort i satysfakcję gości. Stworzenie relaksującej atmosfery może wydłużyć czas zwiedzania oraz zachęcić do powtórnej wizyty i dalszego podziwiania piękna zamku.

Specjalną uwagę poświęcono owalnej pałacowej kaplicy z ornamentami naściennymi i sufitowymi freskami. Lampy LED chronią wrażliwe malowidła i rzeźby przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego, a jednocześnie zapewniają jednolite oświetlenie docelowych obszarów, aby podkreślić dzieła sztuki i zapewnić gościom wyjątkowe doznania estetyczne.

Zarząd pałacu Esterháza jest bardzo zadowolony z przejścia na oświetlenie LED firmy Verbatim. „Modernizacja oświetlenia zaoszczędzi dużo pieniędzy, które będziemy mogli przeznaczyć na konserwację pałacu i ulepszenie usług dla zwiedzających. Dobrze wiedzieć, że mimo zmniejszonego poboru prądu barokowe przestrzenie pałacu nadal błyszczą tak, jak za najlepszych czasów”, powiedział Ágota Dobó, zastępca dyrektora Państwowego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Fakt, że kierownictwo Esterháza wybrało Verbatim do projektu związanego z renowacją oświetlenia całego zespołu pałacowego jest dla nas ogromnym zaszczytem — powiedziała Jeanine Chrobak-Kando, kierownik ds. rozwoju działalności na rynkach EUMEA w dziale oświetlenia firmy Verbatim. — Dzięki temu udało się nam pokazać, że oświetlenie LED jest idealnym rozwiązaniem nie tylko dla nowoczesnych budowli. Można je z powodzeniem stosować także w przypadku zabytków, gdzie szczególny nacisk przykłada się do ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych – kończy Jeanine Chrobak-Kando.

Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultans
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Verbatim