poniedziałek, 24 czerwca 2013

Balkon, taras czy ogródek - czyli lato w mieście


Mieszkanie w mieście wcale nie oznacza, że piękno przyrody podziwiać musimy jedynie z okien. Większość dostępnych na rynku mieszkań, wyposażonych jest w powierzchnie dodatkowe - balkony, tarasy, loggia czy ogródki.


Jak wynika z analizy Home Broker - dla 95 proc. kupujących mieszkania balkon jest czynnikiem niezbędnym. Zdają sobie z tego sprawę deweloperzy, którzy już na etapie projektu dbają o to, aby do każdego lokalu przynależała co najmniej jedna dodatkowa powierzchnia. Balkon, taras, loggia czy przydomowy ogródek spełniają wiele funkcji. Mogą być jadalnią, miejscem wypoczynku czy spotkań towarzyskich – mówi Rafał Krzywda z Wawel Service. - Podążając za oczekiwaniami klientów, w naszych inwestycjach proponujemy kilka rozwiązań, część lokali wyposażona jest nawet w dwa balkony, dwie loggie, balkon i taras lub ogród z tarasem – dodaje.

To, czy do naszego mieszkania przynależeć będzie balkon, taras czy ogród jest pochodną decyzji o poziomie, na którym zechcemy zamieszkać. Ci, którzy decydują się na wyższe piętra wybierać mogą wśród inwestycji, gdzie do mieszkań przynależą tarasy. Ci, którzy zdecydują się na jedno z pięter pomiędzy parterem, a poddaszem, mogą zadowolić się balkonem lub loggią, zaś ci, którzy marzą o parterze, mogą z powodzeniem uprawiać swój własny ogródek. Jak się okazuje, każde z powyższych rozwiązań ma swoje zalety.

Czym jest taras, a czym loggia?
Taras to idealne miejsce na sobotnie śniadanie czy kolację pod gołym niebem. Można tutaj odpoczywać i urządzać przyjęcia. Latem może służyć jako dodatkowe pomieszczenie, poszerzające przestrzeń życiową domowników, a także świetna alternatywa dla ogrodu. Zwolennicy opalania z pewnością wybiorą mieszkanie, do którego przynależy taras wyeksponowany od strony południowej lub południowo-zachodniej. Ci, którzy latem na terasie szukać będą raczej ochłody, powinni wybrać mieszkanie z tarasem, zlokalizowanym od strony wschodniej lub północnej. Tarasy w mieszkaniach na pierwszym piętrze zdarzają się rzadko. Zazwyczaj przynależą one do mieszkań położonych na najwyższych kondygnacjach, tzw. penthousów.

Czym się różni się taras od balkonu? Przyjęło się, że powierzchnia balkonu jest nieco mniejsza. To jednak nadal idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią zażyć świeżego powietrza na co dzień. Na balkonie można posadzić swoje ulubione kwiaty czy niewymagające warzywa. Jeśli ma wystarczające rozmiary można tutaj także rozwiesić pościel czy rozłożyć leżak i czerpać radość z letniego słońca, bez konieczności opuszczania domu. Ciekawym rozwiązaniem jest tzw. loggia, które w przeciwieństwie do balkonu czy tarasu, jest pomieszczeniem obudowanym z co najmniej trzech stron. Obudowana szybą - często pełni funkcję ogrodów zimowych lub dodatkowego schowka np. na rowery.
Dla mieszkańców bloków posiadanie prywatnego ogródka dotychczas pozostawało w sferze marzeń. Teraz nabywcy mieszkań z rynku pierwotnego coraz częściej mogą się cieszyć własną zieloną przestrzenią, która pozwala na relaks i wypoczynek z dala od wielkomiejskiego zgiełku. O zaletach własnego ogrodu nikogo przekonywać nie trzeba. Przebywanie na świeżym powietrzu uspokaja po stresującym dniu w pracy, stwarza idealne warunki zarówno do czynnego, jak i biernego wypoczynku. Latem możemy się tu opalać, urządzać przyjęcia i spędzać czas z całą rodziną. Jest to idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi.

Odpoczynek w ogrodzie … japońskim
Bez względu na to, które rozwiązanie wyda się nam najbardziej korzystne, każdego z nich możemy go szukać w Willi Sowiniec na krakowskiej Woli Justowskiej, niespełna 2 km od Willi Decjusza. Mieszkańcy każdego z 14. domów będą mogli wypoczywać w apartamentach wyposażonych w balkony, tarasy, loggie lub przydomowe ogródki.
Swoją wyjątkowość Willa Sowiniec zawdzięcza właśnie wspaniałym ogrodom, zaprojektowanym w stylu japońskim. Niezbędnymi elementami w takich ogrodach są fontanny lub małe wodospady, w roślinności dominują pojedyncze kwiaty, znajdziemy tu także kamienne latarnie, surowe, drewniane podesty i ścieżki ułożone z pojedynczych płaskich kamieni.
- Ogrody japońskie, które przynależą do mieszkań znajdujących się na parterze, mają służyć uspokojeniu umysłu i ułatwiać medytację. Do współpracy przy projektowaniu ich zaproszono architektów, ogrodników oraz artystę – Ryszarda „Ryha” Paprockiego – mówi Rafał Krzywda z Wawel Service.

Zwolenników balkonów, tarasów lub loggie zachwycą zapewne dwupoziomowe apartamenty z oszklonym poddaszem zlokalizowane na piętrze inwestycji. - Oferta jest kusząca - zwłaszcza, że za dodatkową przestrzenią przemawiają nie tylko względy estetyczne czy funkcjonalne. Ważnym argumentem za kupnem mieszkania z tarasem, balkonem lub loggią są względy czysto ekonomiczne, zwłaszcza jeśli ktoś traktuje lokum jak inwestycję - jak wskazuje nasze doświadczenie, mieszkanie bez balkonu gorzej sprzedać później na rynku wtórnym – dodaje Rafał Krzywda.

Więcej o inwestycji Willa Sowiniec: http://www.taniemieszkania.pl/oferta/pokaz/willa-sowiniec

Źródło: NutriCon
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Wawel Service