czwartek, 30 maja 2013

Chłodzenie za pomocą pompy ciepła – alternatywa dla klimatyzatorów


Klimkonwektory - ogrzeją i ochłodzą
Instalacja grzewcza oparta o pompę ciepła pozwala nie tylko ogrzewać budynek, ale także schładzać. Nie ma więc konieczności zakupu dodatkowego klimatyzatora. Wyróżnia się dwa główne typy chłodzenia – pasywne i aktywne. Na czym polega różnica?

Systemy zmniejszające temperaturę wewnątrz budynku należy dobierać przede wszystkim kierując się zasadą ich działania, wydajnością chłodniczą oraz poborem energii. Warto zapoznać się z nimi bliżej i wybrać to najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.

Chłodzenie pasywne
Chłodzenie pasywne, (tzw. bierne lub naturalne) cechują niskie koszty eksploatacji i zużyca energii. Podstawowym elementem systemu jest źródło dolne (grunt lub wody gruntowe). Krążący w układzie czynnik roboczy (zazwyczaj glikol), pobiera z niego temperaturę, która w lecie wynosi około 6-10 st.C, a następnie oddaje ją wodzie w systemie centralnego ogrzewania. Chłodna ciecz przelana zostaje do końcowego systemu, np. ogrzewania ściennego i absorbuje nadwyżkę ciepła z pomieszczenia. Efektywność tego procesu można zwiększyć poprzez instalację kasetonów sufitowych lub klimakonwektorów. Podstawą funkcjonowania klimakonwektora jest przepływ wody z układu grzewczo-chłodzącego przez wymiennik aluminiowy. Turbina wentylatora natomiast wymusza dalej ruch powietrza, które jest oczyszczane i filtrowane, a dzięki temu charakteryzuje się mniejszą wilgotnością. – Urządzenie jest dzięki temu bardziej przyjazne środowisku. Ponadto stanowi alternatywę dla alergików – w przeciwieństwie bowiem do np. ogrzewania podłogowego, sprawia, że kurz nie unosi się stale w powietrzu – tłumaczy Andrzej Wicher, ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o. Chłodzenie pasywne nadaje się do stosowania z pompami typu woda-woda lub glikol-woda. Nie stosuje się tu pomp typu powietrze-woda. Należy upewnić się, że pompa jest wyposażona w moduł chłodzenia pasywnego, i trzeba także wiedzieć że w lecie grunt gromadzi na tyle dużo ciepła, że moc chłodnicza pompy spada już po miesiącu pracy, a pod koniec sezonu jest już niewystarczająca.

Chłodzenie aktywne
Ten sposób chłodzenia umożliwiają pompy odwracalne, które działąją podobnie do lodówki. Wystarczy odwrócić bieg pracy urządzenia, by rozpoczęło chłodzenie. Pompy ciepła mogą więc funkcjonować zarówno jako źródła ciepła jak i chłodu. Wystarczy odwrócić kierunek tłoczenia sprężarki i zawór rozprężający. Zmieni się dzięki temu kierunek przepływu czynnika chłodniczego, a w rezultacie kierunek przepływu ciepła. Sprawność chłodzenia aktywnego jest czterokrotnie wyższa w porównaniu do pasywnego, gdyż do działania wykorzystuje pracę sprężarki. – Praktycznie każdy producent ma w swojej ofercie pompy ciepła odwracalne lub jest w stanie zaoferować taką pompę na zamówienie – tłumaczy Andrzej Wicher - Wybór systemu z chłodzeniem aktywnym jest zdecydowanie najlepszy i najbardziej wydajny.

W trybie ogrzewania pompy ciepła mają trochę wyższą moc i sprawność, niż w trybie chłodzenia. – Spowodowane jest to tym, że energia elektryczna pobierana przez sprężarkę zamieniana jest w ciepło, które w trybie ogrzewania łączy się z ciepłem pobieranym z dolnego źródła. W trybie chłodzenia ta dodatkowa energia cieplna również powstaje w sprężarce, efekt jest jednak odwrotny – pogarsza to bilans chłodzenia – tłumaczy ekspert z Fabryki Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.
Warto podkreślić, że zapotrzebowanie energetyczne instalacji wyposażonej w pompę ciepła, jako urządzenia chłodzącego jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnej klimatyzacji.

Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): NTS-Energy sp. z o.o.